STEARNS BRAKES 108734100GLC Hazardous Location Brake, IP40 460VAC
Get it by Tuesday, Apr 14
€6,587.52 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Brake |
| Ac Coil Voltage | 380/460V AC |
| Application | Hazardous Location |
| Coil Frequency | 50/60 Hz |
| Coil Size | #8 |
| Enclosure Ip Rating | IP40 |
| Enclosure Nema | NEMA 7, NEMA 9 |
| Endplate Material | Cast Iron |
| Hub Bore Dia. | 1 3/8" |
| Mount Orientation | Horizontal |
| Release | Pull Release |
| Series | 87300 Series |
| Static Torque | 35 lbs.-ft. |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 28.35 |
Product Variants
| Model | Static Torque | Price | |
|---|---|---|---|
| 108734100GQB | 35 lbs.-ft. | €6,524.95 | |
| 108733100EQB | 25 lbs.-ft. | €6,135.34 | |
| 1087311S0DQB | 10 lbs.-ft. | €5,520.41 | |
| 1087321S0ELB | 15 lbs.-ft. | €5,766.07 | |
| 108733100ELB | 25 lbs.-ft. | €6,077.44 | |
| 108734100EQB | 35 lbs.-ft. | €6,524.95 | |
| 108735100GQB | 50 lbs.-ft. | €7,664.03 |
Explore Products
- MERSEN FERRAZ K322055 NH000GS69V63PV Fuse Link, 63A, 690V
- ASSOCIATED SPRING RAYMOND TU 750-160 Gas Spring, Heavy Duty Nitrogen, Carbon Steel, M8 Rod Thread Size, 6.31 Inch Size Stroke
- EATON BR3040L200 Main Lug Loadcenter, 120/240 VAC, 200A, 40P, 25 kA Interrupt
- METRIC BLUE UST176303 Metric Socket Head Cap Screw, M16x2 Thread Size, Socket, 70 mm Lg., 16 mm Head Ht.
- GATES 46980023
- THOMAS & BETTS TV8-TV14-CC Step Down Splice
- COOPER B-LINE BA-2-9-7-BN Twist Fastener, 25 lbs. Load Capacity, 7/16 Inch Stud Length
Explore More
- KEYSHAFT
- Disc Backup Pads
- Fuse Blocks
- Dial Indicators
- Sight Plugs
- Body Clips
- OIL SAFE Color Coded Drum Rings
- ADB HOIST RINGS MFG. Hoist Eye 360 Hoist Rings
- ELVEX Provest II Water Resistant Vests
- DESTACO 205 Series Horizontal Hold Down Clamps, U Bar
- JOHN GUEST Swivel Male Elbows, NPTF Thread, Acetal Gray
- APACHE MILLS Drainage Runner
- VESTIL LAD-RAF Series Roll-A-Fold Ladders, Grip Strut
- INGERSOLL-RAND Exchangeable Tips for Modular Drill Bits
- KLEIN TOOLS Bender Handles
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
STEARNS BRAKES 108734100GLC Hazardous Location Brake, IP40 460VAC
€6,587.52 /unit
