STEARNS BRAKES 108733100DLC Hazardous Location Brake, IP40 460VAC
Get it by Tuesday, Apr 14
€6,077.44 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Brake |
| Ac Coil Voltage | 380/460V AC |
| Application | Hazardous Location |
| Coil Frequency | 50/60 Hz |
| Coil Size | #6 |
| Enclosure Ip Rating | IP40 |
| Enclosure Nema | NEMA 7, NEMA 9 |
| Endplate Material | Cast Iron |
| Hub Bore Dia. | 7/8" |
| Mount Orientation | Horizontal |
| Release | Pull Release |
| Series | 87300 Series |
| Static Torque | 25 lbs.-ft. |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 28.35 |
Product Variants
| Model | Static Torque | Price | |
|---|---|---|---|
| 108734100GQB | 35 lbs.-ft. | €6,524.95 | |
| 108733100EQB | 25 lbs.-ft. | €6,135.34 | |
| 1087311S0DQB | 10 lbs.-ft. | €5,520.41 | |
| 1087321S0ELB | 15 lbs.-ft. | €5,766.07 | |
| 108733100ELB | 25 lbs.-ft. | €6,077.44 | |
| 108734100EQB | 35 lbs.-ft. | €6,524.95 | |
| 108735100GQB | 50 lbs.-ft. | €7,664.03 |
Explore Products
- PEER CHAIN 3867 Roller Chain, 10 Feet Length
- AIR HANDLER 3GRT7 High Capacity Diamond Pleat 16 x 25 x 2 Merv10
- DAYTON 1ANV2 Semi Pneumatic Wheel Rubber For AE7KVU
- CHRISLYNN 84535 3585-16CN-1000 / MS21209-C1610 / 13162 Locking Insert, 1 In - 8 Thread Size, SS, 1 In Insert Lg.
- GRAINGER 69620104 Plastic Rod, 5 Ft Plastic Length, Black, Opaque, 5, 800 Psi Tensile Strength
- MILWAUKEE VALVE UPBA-481B - 200 Manual Two-Way Ball Valve, 2 Inch, Brass, Straight, Press x Press, Full Port Ball Port
- MASTERDRIVES R2-85MM Taper Lock Bushing, Double Split, 85mm Size
- AIR-WAY MANUFACTURING 6801-1010NWOSS Male Elbow Tube x O-ring Boss x Jic
Explore More
- KEYSHAFT
- Pipe and Tubing Cutters
- Fan Coil Thermostats
- Tool Posts
- Forklift Booms
- Gas Welding Rods
- DWYER INSTRUMENTS STC Series Pipe-Mount Bimetal Surface Thermometers
- ANSELL 47-200 Activarmr White Green Nitrile Coated Gloves
- FERNCO Qwik Bushings
- FERNCO Qwik Ells
- DWYER INSTRUMENTS DM-1200 Series DigiMag Digital Differential Pressure and Flow Gages
- EATON Shunt Trip Coil Replacement Kits
- DART CONTROLS PU Series Speed Encoders
- MILLER ELECTRIC Extraction Arms
- HUB CITY AD1 Series Bevel Gear Drives
- FERNCO 1060 Series Stock Couplings
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
STEARNS BRAKES 108733100DLC Hazardous Location Brake, IP40 460VAC
€6,077.44 /unit
