STEARNS BRAKES 108718200HPF Brake, IP54 115/230VAC
105 ft.-lbs.
115/230/95/190V
1 5/8"
Get it by Tuesday, Apr 14
€5,601.78 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Brake |
| Ac Coil Voltage | 95/115/190/230V AC |
| Application | General Purpose |
| Coil Frequency | 50/60 Hz |
| Coil Size | #8 |
| Enclosure Ip Rating | IP54 |
| Enclosure Nema | NEMA 4 |
| Endplate Material | Cast Iron |
| Hub Bore Dia. | 1 5/8" |
| Mount Orientation | Horizontal |
| Release | Pull Release |
| Series | 87100 Series |
| Static Torque | 105 lbs.-ft. |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 26.1 |
| Ship height (cm) | 21.44 |
| Ship length (cm) | 27.69 |
| Ship width (cm) | 27.69 |
Product Variants
| Model | Static Torque | Price | |
|---|---|---|---|
| 108715200HQF | 50 lbs.-ft. | €3,630.29 | |
| 108716200HQF | 75 lbs.-ft. | €4,409.50 | |
| 108716200GEF | 75 lbs.-ft. | €4,451.76 | |
| 108718200ZLF | 105 lbs.-ft. | €5,601.78 | |
| 108715200HBF | 50 lbs.-ft. | €3,630.29 | |
| 108718200HLF | 105 lbs.-ft. | €5,601.78 | |
| 108718200JQF | 105 lbs.-ft. | €6,127.51 |
Explore Products
- WEG 00236ET3H145JM-SG 14382702 Pump Motor, 2 HP, 3600 RPM, 575V, TEFC, 0.850 A No Load Current, 145JM, Footed, Close CoupLED Pump
- ADVANTECH 60SS8F Sieve #60 S/s 8 Inch Full Height
- IPS 107170111 Applicator Cap, Gray
- STRONG HOLD 1DK-5-24-4 Cabinet Drawer, 60 Inch x 24 in, 1 Drawers, Gray, Baked Enamel, 60 Inch Overall Width
- STARRETT 99234-10-11-1/2 Band Saw Blade, 3/4 Inch Blade Width, 10 Feet 11-1/2 Inch Size, 0.035 Inch Blade Thickness
- ANVIL 2400301442 AS150BTB Series Welded Channel, Plain Finish
Explore More
- KEYSHAFT
- Class D - Milk Bottle - Fuses
- Foot Switches
- Stack Racks
- Convertible Well Jet Pumps
- Center Drills
- MECHANIX Muticam Fastfit Tactical Gloves
- ASHCROFT 1188 Low Pressure Bellow Gauges, Stainless Steel
- CHICAGO PNEUMATIC CP26 Series Clutch Screwdrivers
- APPROVED VENDOR Convertible Hand Truck
- SMC VALVES Pilot Assembly
- LEGRIS Piloted Non Return Valves
- GLOBE SCIENTIFIC Bottle Top Dispensers
- GUARDAIR Hose Barbs
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
STEARNS BRAKES 108718200HPF Brake, IP54 115/230VAC
€5,601.78 /unit
