STEARNS BRAKES 108716100HBF Brake, NEMA2 115VAC
75 ft.-lbs.
115/95V
1 5/8"
Get it by Tuesday, Apr 14
€3,465.99 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Brake |
| Ac Coil Voltage | 95/115V AC |
| Application | General Purpose |
| Coil Frequency | 50/60 Hz |
| Coil Size | #8 |
| Enclosure Ip Rating | IP23 |
| Enclosure Nema | NEMA 2 |
| Endplate Material | Cast Iron |
| Hub Bore Dia. | 1 5/8" |
| Mount Orientation | Horizontal |
| Release | Pull Release |
| Series | 87100 Series |
| Static Torque | 75 lbs.-ft. |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 19.8 |
| Ship height (cm) | 21.44 |
| Ship length (cm) | 27.69 |
| Ship width (cm) | 27.69 |
Product Variants
| Model | Static Torque | Price | |
|---|---|---|---|
| 108715100GQF | 50 lbs.-ft. | €2,644.55 | |
| 108715100HLF | 50 lbs.-ft. | €2,644.55 | |
| 108715100HQF | 50 lbs.-ft. | €2,619.50 | |
| 108716100EQF | 75 lbs.-ft. | €3,465.99 | |
| 108716100HQF | 75 lbs.-ft. | €3,433.13 | |
| 108718100HLF | 105 lbs.-ft. | €4,616.04 | |
| 108718100HQF | 105 lbs.-ft. | €4,481.80 |
Explore Products
- DEWALT DW1571 Spade Bit Diameter 5/16 Shank Hex 1/4
- SPEARS VALVES 41322A112-025 Butterfly Valve, SS Lug, FKM Buna, 115 V, 2-1/2 Size, CPVC
- FULHAM TLEOPT120-003
- NORLAKE 032458 NOR-LAKE SCIENTIFIC 032458
- APPROVED VENDOR SCFS212030-005P1 Flange Head Cap Screw, M12x1.75 Thread Size, Cylindrical Flanged, 30 mm Lg., Steel
- TITAN FASTENERS FKD12610P
- B & P MANUFACTURING 2012-T98
Explore More
- KEYSHAFT
- Conduit and Outlet Bodies
- Thermometers
- Abrasive Radial Bristle Brushes
- Exit Device Accessories
- Exterior Paints
- SHARPE VALVES Forged Carbon Steel Gate Valve, FNPT
- PROTO Punch and Chisel Set
- PS DOORS Safemezz Horizontal Gates
- KRYTOX GPL 106 Series General Purpose Oil
- JOHN GUEST Speedfit Stackable Tees
- 3M Polyimide Film Tape with Acrylic Pressure
- NTN ARFLU Series, Mounted Ball Bearing
- WARING COMMERCIAL MX Series Blender
- SUPER-STRUT C778 Series C-Clamp
- MAGLINER Bushings
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
STEARNS BRAKES 108716100HBF Brake, NEMA2 115VAC
€3,465.99 /unit
