STEARNS BRAKES 1087082A0EQF Vertical Mount Brake, NEMA4 230/460VAC
105 ft.-lbs.
230/460/190/380V
1 1/8"
Get it by Tuesday, Apr 14
€6,111.86 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Brake |
| Application | General Purpose |
| Coil Hz | 50/60 Hz |
| Coil Size | #8 |
| Coil Voltage | 230/460/190/380V AC |
| Enclosure Iec | IP54 |
| Enclosure Nema | NEMA4 |
| Endplate Material | Cast Iron |
| Hub Bore Dia. | 1 1/8" |
| Mount Orientation | Vertical |
| Release | Pull Release |
| Series | 87000 Series |
| Static Torque | 105 lbs.-ft. |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 25.2 |
| Ship height (cm) | 23.19 |
| Ship length (cm) | 22.86 |
| Ship width (cm) | 22.86 |
Product Variants
| Model | Static Torque | Price | |
|---|---|---|---|
| 1087052A0EQF | 50 lbs.-ft. | €4,090.29 | |
| 1087042A0GPF | 35 lbs.-ft. | €3,547.37 | |
| 1087082A0GPF | 105 lbs.-ft. | €6,111.86 | |
| 1087042A0EQF | 35 lbs.-ft. | €3,547.37 | |
| 1087062A0GLF | 75 lbs.-ft. | €4,911.75 | |
| 1087052A0EBF | 50 lbs.-ft. | €4,342.20 | |
| 1087042A0DQF | 35 lbs.-ft. | €3,581.78 |
Explore Products
- BROWNING 1027960 BK28X5/8 V-Belt Sheave, Finish Bore, 1 Groove, Cast Iron, 2.95 in OD, 5/8 in Bore Dia, 2.4 in A/2.9 in B Pitch Dia, Type 2, 13/32 in Hub Projection
- MAIN FILTER INC. MF0714826 60D020BNHC Interchange Hydraulic Filter, Glass, 25 Micron, Viton Seal, 3.3 Inch Height
- MRC 5211CFF Angular Contact Ball Bearing, 2 Rows, 30 Degree, Dbl Shield, 55 mm Bore
- FIBERGRATE 264620.1
- EATON ECL04D1A8A Magnetically Held Lighting Contactor, 60A, NEMA 1, 110-120V/50-60 Hz, 8P, 65 mm Frame
- WESTWARD PN5ZL25014G Chisel, 0.401 Inch Shank Size, Round, Round, 13/32 Inch Chisel Tip Wd, 4 Inch Overall Length
- VULCAN HART 700247 Rear Panel, Side
- MAIN FILTER INC. MF0835709 HC2296FCN14H50 Interchange Hydraulic Filter, Glass, 5 Micron Rating, Viton Seal, 14.29 Inch Height
Explore More
- KEYSHAFT
- Flexible Metal Conduit Fittings
- Corn Whisk and Angle Brooms
- Cabinet Catches and Latches
- Fork Mounted Drum Handling Equipment
- Transparent Office Tape
- DESTACO 500 Series Weldable Vertical Hold Down Clamps
- WEST CHESTER PROTECTIVE GEAR Chemical Resistant Aprons, Blue
- TEMPCO PCM-1000 Series Pre-Wired Control Boxes
- KEO Countersinks, 6-Flute, Cobalt
- BRADY Labeled Lockout Hasp
- ANVIL Tubing Clamps, Outer Diameter
- EATON E57 Series Inductive Proximity Sensor Mounting Nuts
- SLOAN Royal 197 Concealed Sensor Hardwired Urinal Flushometers
- MERIT BRASS 4416 Pipe Caps
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
STEARNS BRAKES 1087082A0EQF Vertical Mount Brake, NEMA4 230/460VAC
€6,111.86 /unit
