STEARNS BRAKES 1087051A0FQF Vertical Mount Brake, NEMA2 230/460VAC
50 ft.-lbs.
230/460/190/380V
1 1/4"
Get it by Tuesday, Apr 14
€2,652.38 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Brake |
| Ac Coil Voltage | 190/230/380/460V AC |
| Application | General Purpose |
| Coil Frequency | 50/60 Hz |
| Coil Size | #6 |
| Enclosure Ip Rating | IP23 |
| Enclosure Nema | NEMA 2 |
| Endplate Material | Aluminum |
| Hub Bore Dia. | 1 1/4" |
| Mount Orientation | Vertical Above |
| Release | Pull Release |
| Series | 87000 Series |
| Static Torque | 50 lbs.-ft. |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 11.25 |
| Ship height (cm) | 23.19 |
| Ship length (cm) | 22.86 |
| Ship width (cm) | 22.86 |
Product Variants
| Model | Static Torque | Price | |
|---|---|---|---|
| 1087031A0EQF | 25 lbs.-ft. | €1,859.12 | |
| 1087051A0ELF | 50 lbs.-ft. | €2,652.38 | |
| 1087061A0FQF | 75 lbs.-ft. | €3,440.94 | |
| 1087061A0GQF | 75 lbs.-ft. | €3,473.82 | |
| 1087081A0GQF | 105 lbs.-ft. | €4,581.49 | |
| 1087081A0HLF | 105 lbs.-ft. | €4,673.92 | |
| 1087061A0EPF | 75 lbs.-ft. | €3,473.82 |
Explore Products
- EATON SOX23211B3921M1011 Negative Ground Solar Inverter, 300 to 600 VDC Input, 480 VAC Output, 312 A
- SMC VALVES ZPT32CS-A8 Vacuum Pad, Pad Size 32-50
- MAIN FILTER INC. MF0586850 SH75165 Interchange Hydraulic Filter, Wire Mesh, 25 Micron Rating, Viton Seal, 4.52 Inch Height
- LENOX TOOLS 47615D2B113400 Band Saw Blade, 1/2 Inch Blade Width, 11 Feet 1-7/8 Inch Size, 0.025 Inch Blade Thickness
- KIMBLE CHASE 75201G-38400 Phenolic Screw On Narrow-Mouth Cap, Black
- SPEC C01720220720S Compression Spring, 6.7 lbs/In Stiffness Rate, 2.32 lbs Load Capacity, Stainless Steel
- TB WOODS 2BK701 FHPBoredtosize V-Belt Sheave, Cast Iron, 4L Type Belt, 2.5 inch Hub Dia.
- EATON CH32B150JFT
Explore More
- KEYSHAFT
- Check and Foot Valves
- Hydraulic Lift Kits
- Ductile Iron Pipe Fittings
- Dye Penetrants and Inspection Kits
- Packing Tables
- FABENCO G Series Universal Hinge Mount Safety Gates
- RUD CHAIN RM Eye Nuts, Pipe Thread
- ANVIL AS150H Series Channels With Holes
- ANVIL CT122T Series Titan Riser Clamps
- EATON Handle Ties
- DOW CORNING Tub, Tile & Ceramic Silicone Sealants
- BUSSMANN Tron KAB Series High Speed Fuses
- SIOUX CHIEF Tank-To-Bowl Repair Kits
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
STEARNS BRAKES 1087051A0FQF Vertical Mount Brake, NEMA2 230/460VAC
€2,652.38 /unit
