STEARNS BRAKES 1087032B0ELF Brake, NEMA4X IP54 Cast Iron Washdown 460VAC
25 ft.-lbs.
460/380V
1 1/8"
Get it by Tuesday, Apr 14
€3,145.24 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Brake |
| Application | Epoxy Washdown |
| Coil Hz | 50/60 Hz |
| Coil Size | #6 |
| Coil Voltage | 460/380V AC |
| Enclosure Iec | IP55 |
| Enclosure Nema | NEMA4X |
| Endplate Material | Cast Iron |
| Hub Bore Dia. | 1 1/8" |
| Mount Orientation | Horizontal |
| Release | Side Release |
| Series | 87000 Series |
| Static Torque | 25 lbs.-ft. |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 19.8 |
| Ship height (cm) | 23.19 |
| Ship length (cm) | 22.86 |
| Ship width (cm) | 22.86 |
Product Variants
| Model | Static Torque | Price | |
|---|---|---|---|
| 1087052B0HQF | 50 lbs.-ft. | €3,847.77 | |
| 1087002B0GQF | 6 lbs.-ft. | €3,428.44 | |
| 1087042B0ENF | 35 lbs.-ft. | €3,392.44 | |
| 1087052B0GNF | 50 lbs.-ft. | €3,847.77 | |
| 1087042B0GNF | 35 lbs.-ft. | €3,392.44 | |
| 1087042B0ZBF | 35 lbs.-ft. | €3,392.44 | |
| 1087062B0FLF | 75 lbs.-ft. | €4,706.79 |
Explore Products
- CONTINENTAL 21086977 Air Hose, 3/4 Inch Hose Inside Dia, Gray, 300 PSI
- PLAST-O-MATIC CAFEN1-2-100VFL-PV Electrically Actuated Ball Valve, FKM Seal, Flanged Connection, PVC, 1 Inch Size
- SCHNEIDER ELECTRIC 9001KN200R Blank Legend Plate Half Round Red
- VERMONT GAGE 112420190 Pin Gage, Class ZZ, NoGo, Steel, 20.19 mm Size
- DIXON T21MP-300PL Adapter, 316L Stainless Steel
- DDS 506510SA Rotary Shaft Oil Seal, Sa, Nitrile, 50 mm ID, 65 mm Od, 10 mm Width, 7 Psi
- GATES 12/8V3550 Banded V-Belt, 12 Strand, 355 Inch Length, 0.968 Inch Thickness
- COOPER B-LINE SB5859096TG Closed Duct Rack, Steel, Gray Powder Coat, 45 Mounting Spaces
Explore More
- KEYSHAFT
- Louvered Racks and Panels
- Portable Gas Heaters
- Exhaust Tools
- Galvanized Pipe Nipple Assortments
- CONDOR Standard Work Gloves
- TEMPCO EHR Series Silicone Rubber Enclosure Heaters
- MUELLER INDUSTRIES 101MAT Silent Check Valves
- ANVIL 026CTG Series Light Duty Two-Hole Pipe Straps, Copper Plated
- GLOBE SCIENTIFIC Globe Glass Amber Media Bottles
- DAYTON Louver Wall Opening
- MOODY TOOL Nut Driver Sets
- AMERICAN TORCH TIP Torch Bodies
- PENTEK Filter Cartridges
- IDEAL Strippers
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
STEARNS BRAKES 1087032B0ELF Brake, NEMA4X IP54 Cast Iron Washdown 460VAC
€3,145.24 /unit
