STEARNS BRAKES 1087032A0GPF Vertical Mount Brake, NEMA4 115/230VAC
25 ft.-lbs.
115/230/95/190V
1 3/8"
Get it by Tuesday, Apr 14
€3,334.56 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Brake |
| Application | General Purpose |
| Coil Hz | 50/60 Hz |
| Coil Size | #6 |
| Coil Voltage | 115/230/95/190V AC |
| Enclosure Iec | IP54 |
| Enclosure Nema | NEMA4 |
| Endplate Material | Cast Iron |
| Hub Bore Dia. | 1 3/8" |
| Mount Orientation | Vertical |
| Release | Pull Release |
| Series | 87000 Series |
| Static Torque | 25 lbs.-ft. |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 19.8 |
| Ship height (cm) | 23.19 |
| Ship length (cm) | 22.86 |
| Ship width (cm) | 22.86 |
Product Variants
| Model | Static Torque | Price | |
|---|---|---|---|
| 1087052A0EQF | 50 lbs.-ft. | €4,090.29 | |
| 1087042A0GPF | 35 lbs.-ft. | €3,547.37 | |
| 1087082A0GPF | 105 lbs.-ft. | €6,111.86 | |
| 1087042A0EQF | 35 lbs.-ft. | €3,547.37 | |
| 1087062A0GLF | 75 lbs.-ft. | €4,911.75 | |
| 1087052A0EBF | 50 lbs.-ft. | €4,342.20 | |
| 1087042A0DQF | 35 lbs.-ft. | €3,581.78 |
Explore Products
- HOLO-KROME 78010 85902 Socket Head Cap Screw, #4-40 x 1/4 Size, Standard
- APPROVED VENDOR U07000.007.0018 Socket Head Cap Screw, 1-64 Thread Size, Cylindrical, 3/16 In Lg.
- APACHE HOSE & BELTING CO INC 20104327-42 Conveyor Belt Interwoven 120 PVC Black 42 Inch Width
- EATON 02-177342 Solenoid Valve Sv3-10V-0-6T-115Ag
- JOHNSON CONTROLS P70SA-1C Dual Pressure Control 2 Spdt
- SMITH BEARING IRR-1-5/8-1 Inner Ring, 1 5/8 Inch Bore, 1.998 Inch OD, 1.01 Inch Overall Width, Alloy Steel
- CHRISLYNN 9303-7 UNC Thread Insert, 5/8 In - 11 Thread Size, 0.656 In Insert Lg., Gr. 303, SS
- VOLKEL 16220 GO Ring Gauge, DIN ISO 1502, Mf 5 x 0.5 Size
Explore More
- KEYSHAFT
- Linoleum and Vinyl Flooring Tools
- Electric Baseboard Heater Accessories
- File Cabinet and Cam Locks
- Upblast Centrifugal Roof Ventilators
- Boiler Gauges
- LEATHERHEAD TOOLS SET Tools, Halligan Bars
- VIEGA PROPRESS Male Adapter, Bronze, FTG x MNPT
- MUELLER INDUSTRIES 103MAT Silent Check Valves
- MUELLER INDUSTRIES LF358 Bronze Body Y Strainers
- ANVIL 359 Series Reducing Tees, Black, Cast Iron
- ANVIL BW SCH160 Female Sub With Ring Unions
- HYDE Replacement Utility Blades
- SEALMASTER STMH Series Standard Duty Wide Slot Take-Up Units, Setscrew Locking
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
STEARNS BRAKES 1087032A0GPF Vertical Mount Brake, NEMA4 115/230VAC
€3,334.56 /unit
