STEARNS BRAKES 1087031A0ELF Vertical Mount Brake, NEMA2 460VAC
25 ft.-lbs.
460/380V AC
1 1/8"
Get it by Wednesday, Apr 15
€1,896.63 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Brake |
| Ac Coil Voltage | 380/460V AC |
| Application | General Purpose |
| Coil Frequency | 50/60 Hz |
| Coil Size | #6 |
| Enclosure Ip Rating | IP23 |
| Enclosure Nema | NEMA 2 |
| Endplate Material | Aluminum |
| Hub Bore Dia. | 1 1/8" |
| Mount Orientation | Vertical Above |
| Release | Pull Release |
| Series | 87000 Series |
| Static Torque | 25 lbs.-ft. |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 9.9 |
| Ship height (cm) | 23.19 |
| Ship length (cm) | 22.86 |
| Ship width (cm) | 22.86 |
Product Variants
| Model | Static Torque | Price | |
|---|---|---|---|
| 1087031A0EQF | 25 lbs.-ft. | €1,859.12 | |
| 1087051A0ELF | 50 lbs.-ft. | €2,652.38 | |
| 1087061A0FQF | 75 lbs.-ft. | €3,440.94 | |
| 1087061A0GQF | 75 lbs.-ft. | €3,473.82 | |
| 1087081A0GQF | 105 lbs.-ft. | €4,581.49 | |
| 1087081A0HLF | 105 lbs.-ft. | €4,673.92 | |
| 1087061A0EPF | 75 lbs.-ft. | €3,473.82 |
Explore Products
- RIDGID 39640 Pins
- TSUBAKI 50WR WRENCH CHAIN
- APPROVED VENDOR U20365.050.3600 Threaded Rod, 1/2 In - 20 Thread Size, Carbon Steel, 3 ft. Lg., Gr. A, Zn Plated, Fine
- STEARNS BRAKES 1081022Q2FNF Brake Assembly
- FIBERGRATE 873020 Grating Pultruded Isofr 1 Inch 4 x 10 Feet Gry
- WHEATON W851000 Syringe, 1 mL Capacity, Glass Luer, Borosilicate Glass, 0.033 fl oz Capacity
- GATES 16/3V1320 Banded V-Belt, 16 Strand, 132 Inch Length, 0.387 Inch Thickness
- ERICKSON BT40BST12047M End Mill Holder, Bt40 Taper Size, 47.00 mm Projection, 21.00 mm Nose Dia
Explore More
- KEYSHAFT
- Polybag Sealers
- Circuit Protection Devices
- Duct Pressure Switches
- Wall/Desk/Window Thermometers
- Box Nails
- ANSELL 28-507 Activarmr Nitrile Coating Cut Resistant Gloves
- ANSELL 80-600 Activarmr Cut Resistant Gloves
- CHICAGO PNEUMATIC CP7300 Series Air Drills
- ASSOCIATED SPRING RAYMOND TU 7500 Gas Springs
- WESTWARD Universal Joint
- VOLLRATH Colanders
- BROWNING TorqTaper Plus Series Bushing Kits, 215SMTP Size
- FUNCTIONAL DEVICES INC / RIB RIBXG420 Series AC Current Transducers
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
STEARNS BRAKES 1087031A0ELF Vertical Mount Brake, NEMA2 460VAC
€1,896.63 /unit
