STEARNS BRAKES 1087022H0EQF Brake Assembly, 230/460Vac
Get it by Tuesday, Apr 14
€2,891.78 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Brake Assembly |
| Ac Coil Voltage | 190/230/380/460V AC |
| Application | General Purpose |
| Coil Frequency | 50/60 Hz |
| Coil Size | #6 |
| Enclosure Ip Rating | IP54 |
| Enclosure Nema | NEMA 4 |
| Endplate Material | Cast Iron |
| Hub Bore Dia. | 1 1/8" |
| Mount Orientation | Horizontal |
| Release | Pull Release |
| Series | 87000 Series |
| Static Torque | 15 lbs.-ft. |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 20.25 |
| Ship height (cm) | 23.19 |
| Ship length (cm) | 22.86 |
| Ship width (cm) | 22.86 |
Explore Products
- DIXON 21MP-G400 Clamp Adapter, 4 Inch Size, Clamp x MNPT Adapter
- WESTWARD 4LXP9 Impact Socket, 1/2 Inch Drive Size, 1 1/4 Inch Socket Size, 6-Point, Std, Black Oxide
- KEO 55790 Countersink Set 5 Piece 6 Flutes 60 Degree Carbide
- ANVIL 0390185007 74/7402 Gasket, 2 Ep Gasket
- GEARWRENCH 84260 Deep Impact SAE Socket, 1 Inch Drive, 6 Point, 1-5/8 Inch Size
- GRAINGER BULK-RS-BHS70-46 Buna-N Sheet, 36 Inch X 36 Inchness, 70A
- LYON DD67311W Bulk Storage Rack, Wire, Size 24 x 72 x 72 Inch, Beam Capacity 1900 Lbs, Gray
Explore More
- KEYSHAFT
- Solar Connectors
- Tray Stands
- Cookware
- Pneumatic Muffler
- Axial Fans
- ALLPAX GASKET CUTTER SYSTEMS 6100 Series Metric Gasket Cutter Kits With Cutting Board
- BOLLE SAFETY Contour Safety Glasses
- GLOBE SCIENTIFIC Diamond RealSeal Square HDPE Bottles, Wide Mouth
- ANVIL C150 Series Cable Eyelets
- MILWAUKEE String Trimmers
- CALBOND Parallel Clamps
- LAMP Non Magnetic Touch Latches
- STARRETT 177 Series Plumb Bobs, Steel
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
STEARNS BRAKES 1087022H0EQF Brake Assembly, 230/460Vac
€2,891.78 /unit
