STEARNS BRAKES 1087014B0EQF Brake, NEMA4X IP55 Aluminum Washdown 230/460VAC
10 ft.-lbs.
230/460/190/380V
1 1/8"
Get it by Tuesday, Apr 14
€2,641.42 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Brake |
| Application | Epoxy Washdown |
| Coil Hz | 50/60 Hz |
| Coil Size | #5 |
| Coil Voltage | 230/460/190/380V AC |
| Enclosure Iec | IP55 |
| Enclosure Nema | NEMA4X |
| Endplate Material | Aluminum |
| Hub Bore Dia. | 1 1/8" |
| Mount Orientation | Horizontal |
| Release | Pull Release |
| Series | 87000 Series |
| Static Torque | 10 lbs.-ft. |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 10.35 |
| Ship height (cm) | 23.19 |
| Ship length (cm) | 22.86 |
| Ship width (cm) | 22.86 |
Product Variants
| Model | Static Torque | Price | |
|---|---|---|---|
| 1087044B0GQF | 35 lbs.-ft. | €2,808.84 | |
| 1087054B0GLF | 50 lbs.-ft. | €3,301.69 | |
| 1087034B0EQF | 25 lbs.-ft. | €2,564.72 | |
| 1087064B0EQF | 75 lbs.-ft. | €4,123.15 | |
| 1087044B0EQF | 35 lbs.-ft. | €2,782.23 | |
| 1087054B0EQF | 50 lbs.-ft. | €3,270.41 | |
| 1087084B0GQF | 105 lbs.-ft. | €5,273.21 |
Explore Products
- BOSTON GEAR 50738 Precision Ball Bearing
- VERMONT GAGE 141280020 Plug Gage, Class X, NoGo, Steel, 0.8002 Inch Size
- OSG 3090320 Ball End Mill, 3 Flutes, 10 mm Milling Dia., 15 mm Lg Of Cut, 130 mm Overall Lg
- SPEARS VALVES 824-015F Elbow, 60 Deg., Socket, Schedule 80, Fabricated, 1 1/2 Size, PVC
- MILLER BY HONEYWELL 8798PCR/6FTGN Liquid Repellant Shock Absorbing Lanyard, 310 lbs. Capacity, 6 ft. Max. Length
- LINN GEAR 50FB12HX1.000 Finished Bore Sprocket, 50 Chain, 1 Inch Bore Dia., 2.415 Inch Pitch Diameter
- UNISTRUT G62281-20PG Grating System, 20 Feet Length, Pregalvanized
- EATON HFD1020 Molded Case Circuit Breaker, Type Hfd, 1-Pole, 20 A, 347VAC, 125 Vdc, Load Side, 50/60 Hz
Explore More
- KEYSHAFT
- Hand Truck Accessories
- Planers
- Grooved Pins
- Panel Saws
- Nut Inserts
- MEMPHIS GLOVE Ultratech General Purpose Gloves
- DESTACO 323-R Series Pull Action Latch Clamps
- ANVIL 260 Series Adjustable Clevis Hangers, Carbon Steel
- SPEARS VALVES PVC Class 200 IPS Fabricated Fitting Couplings, Gasket x Spigot
- DYNABRADE Plugs
- CALDWELL 10 Series Single Hook Fork Beams
- HAMILTON Vanguard Rigid Casters
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
STEARNS BRAKES 1087014B0EQF Brake, NEMA4X IP55 Aluminum Washdown 230/460VAC
€2,641.42 /unit
