STEARNS BRAKES 108232500HLB Motor Mount Brake, IP40 460VAC
Get it by Tuesday, Apr 14
€29,423.98 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Brake |
| Ac Coil Voltage | 380/460V AC |
| Application | Hazardous Location |
| Coil Frequency | 50/60 Hz |
| Coil Size | #9 |
| Enclosure Ip Rating | IP40 |
| Enclosure Nema | NEMA 7, NEMA 9 |
| Endplate Material | Cast Iron |
| Hub Bore Dia. | 1 3/4" |
| Mount Orientation | Horizontal |
| Release | Side Release |
| Series | 82300 Series |
| Static Torque | 175 lbs.-ft. |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 85.5 |
Explore Products
- GARLOCK SEALING TECHNOLOGIES 23 X 7482
- TSUBAKI 100 LOTUS RIV
- SPEARS VALVES P302-015C 1/4 Bend Street, Spigot x Hub, 1-1/2 Size, CPVC
- EATON HFD3100LBP10 Molded Case Circuit Breaker, Type Hfd, 3-Pole, 100A, 600 Vac, 250 Vdc, Line And Load
- STAFFORD MFG 8S008 Shaft Collar, 2 Piece Split, Clamp Type, 1/2 Inch Bore, SS
- BALDOR / DODGE M4H74T25C MTA Size 4207,74:1,250 C-Face Motorized Torque Arm
- GORILLA MILL CEM18R4020 70747 Carbide End Mill 1-1/2 Inch
- BALDOR / DODGE 057487 F4B-SC-207-HT Set Screw Bearing, Shaft Size 2.4375 Inch, Bore Round, Steel
Explore More
- KEYSHAFT
- Tape Level Indicators
- Recycling Containers
- Colorimeters
- Air Knives
- Window and Door Seals
- CONDOR Cowhide Leather Gray Driver Gloves
- CHICAGO PNEUMATIC QRS Series Rotary Screw Air Compressors
- ACCURIDE SS2028 Series Light Duty 3/4 Extension Slides
- GLOBE SCIENTIFIC Wash Bottles, Wide Mouth, Vented
- GLOBE SCIENTIFIC Translucent Snap Caps, For 12/13 mm Tubes
- KIPP 5/16-18 Thread Size Mini Wing Knob
- EATON Marina Power Pedestals
- REGAL Metric Bottom Hand Taps, HSS, TiN
- MILWAUKEE General Purpose Lineman Pliers
- MIGHTY LINE Keep Area infront of Electrical Panel Floor Signs
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
STEARNS BRAKES 108232500HLB Motor Mount Brake, IP40 460VAC
€29,423.98 /unit
