STEARNS BRAKES 108102202FQF Brake, IP54 230/460VAC
175 ft.-lbs.
230/460/190/380V
1 5/8"
Get it by Wednesday, Apr 15
€10,857.56 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Brake Assembly |
| Ac Coil Voltage | 190/230/380/460V AC |
| Application | General Purpose |
| Coil Frequency | 50/60 Hz |
| Coil Size | #9 |
| Enclosure Ip Rating | IP54 |
| Enclosure Nema | NEMA 4 |
| Endplate Material | Cast Iron |
| Hub Bore Dia. | 1 5/8" |
| Mount Orientation | Horizontal |
| Release | Pull Release |
| Series | 81000 Series |
| Static Torque | 175 lbs.-ft. |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 71.1 |
Product Variants
| Model | Static Torque | Price | |
|---|---|---|---|
| 108101202JLF | 125 lbs.-ft. | €10,184.72 | |
| 108101202NLF | 125 lbs.-ft. | €11,261.24 | |
| 108103202NLF | 230 lbs.-ft. | €11,761.93 | |
| 108103202CLF | 230 lbs.-ft. | €11,649.27 | |
| 108101202RBF | 125 lbs.-ft. | €10,283.32 | |
| 108102202RLF | 175 lbs.-ft. | €10,857.56 | |
| 108101202FQF | 125 lbs.-ft. | €10,283.32 |
Explore Products
- APPROVED VENDOR 21204 Threaded Rod, 3/8 In - 24 Thread Size, Carbon Steel, 2 ft. Lg., Gr. 2, Plain, Fine
- HUBBELL - BRYANT 70930NC Industrial Heavy Duty Locking Blade Connector, 30A, 600 VAC, 1-Phase, 2-Pole, 3-Wire
- NORDFAB 8040206801 Rigid Duct, Stainless Steel, 59 Inch Length, 22 Ga Material Thick
- BROWNING 1178565 H100Q21 Roller Chain Sprocket, Steel, Single Strand Type 4, 3/4 to 2-11/16 in Bore Dia, 9.043 in OD, 100 Chain Size, 21 Teeth, 8.387 in Pitch Dia
- TITAN FASTENERS PWBT1617R
- SOVELLA 831441-51 Tool Hook 2-1/4 Inch Height x 2-13/16 Inch Width x 4 inch Depth
- DAYTON 2TAT1 Cable 7/16 Inch Length 100 Feet Working Load Limit 3260 Lb
- DYNABRADE 11078 Contact Wheel, 5/8 Inch x 3/8 Inch x 3/8 Inch
Explore More
- KEYSHAFT
- Negative Air Machines
- Electric Confined Space Fans and Blowers
- Air Guns
- Hydraulic Filters
- Ceiling Mounted Air Conditioners
- DWYER INSTRUMENTS 641 Series Air Velocity Transmitters
- ANSELL Natural Rubber Gloves
- ANVIL AS603 Series 2-Hole End Angle
- AME INTERNATIONAL Valve Core Tools
- VERMONT GAGE NoGo Standard Thread Plug Gages, 3/8-32 Unef
- SPEARS VALVES PVC True Union 2000 Industrial Ball Valve Boxes, Schedule 40 x Schedule 40, FKM
- KUNKLE Series 330 Safety Relief Valves
- SQUARE D Lug Kits
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
STEARNS BRAKES 108102202FQF Brake, IP54 230/460VAC
€10,857.56 /unit
