STARRETT-UK V436.1MXRL-25 Mechanical Outside Micrometer, Metric, 0 mm to 25 mm Range, +/-0.002 mm Accuracy | CN2TLL V230MXRL / 6NAW7
STARRETT V436.1MXRL-25 68051 Mechanical Outside Micrometer, Metric, 0 mm to 25 mm Range, +/-0.002 mm Accuracy
Item: CN2TLLModel: V436.1MXRL-25Cross Ref: 53VD01 / 68051
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Outside Micrometer
Accuracy -0.001 mm to +0.001 mm
Accuracy (mm) -0.001 mm to +0.001 mm
Anvil Flat
Anvil Material Carbide
Anvil Shape Flat
Anvil Type Flat
Anvil/spindle Material Carbide
Case Material Plastic
Case Type Plastic
Dimension Type Metric
Frame Finish Black Gloss
Frame Material Steel
Graduations 0.001 mm
Graduations (mm) 0.001 mm
Includes Adjustable Wrench, Case
Includes Case Yes
Long Form Calibration Certificate No
Maximum Measurement - Mm 25 mm
Mechanical Display Type Vernier
Micrometer Type Outside
Minimum Measurement - Mm 0 mm
Operation Type Mechanical
Range 0 mm to 25 mm
Range (mm) 0 mm to 25 mm
Resolution 0.001"
Rotating Spindle Yes
Slc Certification Optional Add-On
Spc Output No
Spindle Flat
Spindle Dia. 1/4"
Spindle Diameter 0.25"