STARRETT C434-12-4R 12 Inch Combination Square Set; 4 Piece | AC4HAQ 2ZUR3 / 51548
STARRETT C434-12-4R 51548 12 Inch Combination Square Set; 4 Piece
Item: AC4HAQModel: C434-12-4RCross Ref: 2ZUR3 / 51548
7 In Stock
Blade Length
Graduation Type
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Combination Square Set
Accuracy -0.0025" to +0.0025"
Blade Coating Chrome
Blade Finish Satin Chrome
Blade Length 12"
Blade Material Steel
Blade Thickness 2/25"
Blade Width 3/4"
Finish Enamel
Graduation Color Black
Graduation Mark Style Etched
Graduation Marks 1/64"
Graduation Type 4R
Graduation Units Inches
Graduations 8Ths, 16Ths, Quick Reading 32Nds, 64Ths
Head Coating Enamel
Head Color Black
Head Finish Smooth Black
Head Length 3"
Head Material Cast Iron
Head Type Center, Protractor, Square
Head Types Square, Center, Protractor
Head Vial Included Yes
Head Width 9/16"
Includes Blade
Number Of Pieces 4
Protractor Type Reversible
Squareness Tolerance -0.002" to +0.002"