STARRETT 91570-250 10153 Band Saw Blade Coil Stock, Carbon Steel, 3/4 Inch Width, 10 TPI, 250 Ft. Coil
Get it by Friday, May 22
€2.73 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Saw Blade |
| Coil Length (ft) | 250 ft. |
| Pitch (tpi) | 10 |
| Pitch Type | Constant |
| Rake Angle | 0° |
| Set Type | Raker |
| Thickness (in) | 0.032" |
| Thickness (mm) | 0.8 mm |
| Tooth Height | Constant |
| Tooth Shape | Regular |
| Width (in) | 3/4" |
| Width (mm) | 19 mm |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 9.18 |
| Ship height (cm) | 5.33 |
| Ship length (cm) | 41.91 |
| Ship width (cm) | 42.16 |
| Country of Origin | BR |
Product Variants
| Model | Tip Material | Blade Length | Blade Material | Teeth Per Inch | Blade Width | Blade Thickness | Primary Material Application | Cutting Edge Style | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 91570-10-10-1/2 | Bi Metal | - | Bi Metal | 10.0 | - | - | - | Hook | €51.33 | |
| 91570-10-05 | Bi Metal | 125" | Bi Metal | 10.0 | 3/4" | 0.032" | Aluminum, Soft Metals | Hook | €49.89 | |
| 91570-10 | Bi Metal | 10 ft. | Bi Metal | 10.0 | 3/4" | 0.032" | - | Hook | €48.48 | |
| 91570-08-05 | Bi Metal | 101" | Bi Metal | 10.0 | 3/4" | 0.032" | - | Hook | €50.36 | |
| 91570-08-11 | Bi Metal | 107" | Bi Metal | 10.0 | 3/4" | 0.032" | - | Hook | €43.29 | |
| 91570-09 | Bi Metal | 108" | Bi Metal | 10.0 | 3/4" | 0.032" | - | Hook | €52.03 | |
| 91570-11-05 | Bi Metal | 137" | Bi Metal | 10.0 | 3/4" | 0.032" | - | Hook | €52.78 |
Explore More
- KEYSHAFT
- Spectacle Kits and Lens Covers
- Torque Screwdrivers
- Outdoor Trash Cans
- Sensor Connectors
- Mist Cooling Equipment
- ANSELL 47-402 Activarmr Comfortable Oil Repellent Gloves For Medium Duty Tasks
- IRONCAT Welding Gloves, Elkskin Leather, Pearl
- DESTACO 207 Series Vertical Hold Down Clamps, Straight Base, U Bar
- MUELLER INDUSTRIES 781SS-WE Y Strainers
- ANVIL AS210EH Series Channel With Elongated Holes
- RACO Life Safety Steel Wall Boxes
- SIEMENS B Series Bolt-On Circuit Breakers
- SEALMASTER USRB5509 Series Unitized Spherical Roller Block Bearings
- BALDWIN ESTATE Traditional Knobs And Arch Roses
- HUB CITY 182 Series PowerCubeX Worm Gear Reducers
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
STARRETT 91570-250 10153 Band Saw Blade Coil Stock, Carbon Steel, 3/4 Inch Width, 10 TPI, 250 Ft. Coil
€2.73 /unit

