STARRETT 91531-500 13876 Band Saw Blade Coil Stock, Carbon Steel, 3/4 Inch Width, 6 TPI, 500 Ft. Coil
Get it by Friday, May 22
€2.73 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Saw Blade |
| Coil Length (ft) | 500 ft. |
| Pitch (tpi) | 6 |
| Pitch Type | Constant |
| Rake Angle | 0° |
| Set Type | Raker |
| Thickness (in) | 0.032" |
| Thickness (mm) | 0.8 mm |
| Tooth Height | Constant |
| Tooth Shape | Regular |
| Width (in) | 3/4" |
| Width (mm) | 19 mm |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 18.36 |
| Ship height (cm) | 54.1 |
| Ship length (cm) | 54.1 |
| Ship width (cm) | 5.08 |
| Country of Origin | BR |
Product Variants
| Model | Blade Length | Blade Width | Blade Thickness | Tip Material | Teeth Per Inch | Blade Material | Cutting Edge Style | For Material Width | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 91531-10 | 10 ft. | 3/4" | 0.032" | Bi Metal | 6.0 | Bi Metal | Hook | 3 1/2" to 7" | €51.10 | |
| 91531-11-06 | 11.5 ft. | 3/4" | 0.032" | Bi Metal | 6.0 | Bi Metal | Hook | 3 1/2" to 7" | €52.78 | |
| 91531-12-06 | 150" | 3/4" | 0.032" | Bi Metal | 6.0 | Bi Metal | Hook | 3 1/2" to 7" | €55.62 | |
| 91531-14-08 | 176" | 3/4" | 0.032" | Bi Metal | 6.0 | Bi Metal | Hook | 3 1/2" to 7" | €70.70 | |
| 91531-07-09 | 93" | 3/4" | 0.032" | Bi Metal | 6.0 | Bi Metal | Hook | 3 1/2" to 7" | €48.64 | |
| 91531-09 | 108" | 3/4" | 0.032" | Bi Metal | 6.0 | Bi Metal | Hook | 3 1/2" to 7" | €52.03 | |
| 91531-250 | - | - | - | - | - | - | - | - | €2.73 |
Explore More
- KEYSHAFT
- Line Voltage Thermostats
- Paint Roller Kits
- Stools
- Pneumatic Flow Control And Needle Valves
- Welding Cable
- KRYTOX 240AC Series Aerospace Grade Fluorinated Grease
- KRYTOX GPL 105 Series General Purpose Oil
- OETIKER HIP 1000 Series Hand Installation Pincers
- ASSOCIATED SPRING RAYMOND EPS2 24 Gas Springs
- SPEARS VALVES PVC Wafer Butterfly Valves, EPDM
- ENERPAC SLL Series Clamp Arms
- BALDOR / DODGE SCMED, Four-Bolt Flange, Ball Bearings
- FANTECH Inline Duct Fans
- JOMAR VALVE Builder Series Basket Strainers
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
STARRETT 91531-500 13876 Band Saw Blade Coil Stock, Carbon Steel, 3/4 Inch Width, 6 TPI, 500 Ft. Coil
€2.73 /unit


