STARRETT 91528-500 15817 Band Saw Blade Coil Stock, Carbon Steel, 3/4 Inch Width, 4 TPI, 500 Ft. Coil
Get it by Thursday, May 21
€2.73 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Saw Blade |
| Coil Length (ft) | 500 ft. |
| Pitch (tpi) | 4 |
| Pitch Type | Constant |
| Rake Angle | Positive |
| Set Type | Raker |
| Thickness (in) | 0.032" |
| Thickness (mm) | 0.8 mm |
| Tooth Height | Constant |
| Tooth Shape | Hook High |
| Width (in) | 3/4" |
| Width (mm) | 19 mm |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 18.36 |
| Ship height (cm) | 54.1 |
| Ship width (cm) | 5.08 |
| Country of Origin | BR |
Product Variants
| Product | Model | Blade Length | Blade Width | Blade Thickness | Tip Material | Teeth Per Inch | Blade Material | Cutting Edge Style | For Material Thickness | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
91528-13-06 | 160" | 3/4" | 0.032" | Bi Metal | 4.0 | Bi Metal | Hook | 3 1/2" to 7" | €57.75 | |
![]() |
91528-19-06 | 234" | 3/4" | 0.032" | Bi Metal | 4.0 | Bi Metal | Hook | 3 1/2" to 7" | €77.33 | |
![]() |
91528-250 | - | - | - | - | - | - | - | - | €2.73 | |
![]() |
91528-100 | - | - | - | - | - | - | - | - | €2.73 | |
![]() |
91528-04-02 | - | - | - | - | - | - | - | - | €14.49 | |
![]() |
91528-06 | - | - | - | - | - | - | - | - | €17.36 | |
![]() |
91528-06-06 | - | - | - | - | - | - | - | - | €18.32 |
Explore More
- KEYSHAFT
- Collet Sets
- Interchangeable Torque Wrench Heads
- Tables
- Pneumatic Casters
- Resistant LED Light Fixtures
- DWYER INSTRUMENTS RTD Series Resistance Temperature Detectors
- CONDOR Chainmail Cut Resistant Gloves
- MECHANIX TAA The Original Covert Tactical Gloves
- TYGON B-44-4X Tubings
- YANKEE 437 Right Hand Spiral Chucking Reamer
- SPEAKMAN Select Series
- INSTOCK Knee Space Panel
- MARTIN SPROCKET 5V Series Hi-Cap Wedge Stock 6 Groove MST Sheaves
- APEX-TOOLS All Purpose Sockets
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
STARRETT 91528-500 15817 Band Saw Blade Coil Stock, Carbon Steel, 3/4 Inch Width, 4 TPI, 500 Ft. Coil
€2.73 /unit






