STARRETT 91528-08-04 Band Saw Blade Coil Stock, Carbon Steel, 3/4 Inch Width, 4 TPI, 8 Ft. 4 Inch Coil
8 Ft. 4 In.
Get it by Friday, Apr 10
€22.15 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Saw Blade |
| Pitch | 4 |
| Pitch (tpi) | 4 |
| Pitch Type | Constant |
| Rake Angle | Positive |
| Set Type | Raker |
| Thickness | 0.032" |
| Thickness (in) | 0.032" |
| Thickness (mm) | 0.8 mm |
| Tooth Height | Constant |
| Welded Band Length (ft & In) | 100" |
| Welded Length | 100" |
| Welded Length In Inches | 100" |
| Width | 3/4" |
| Width (in) | 3/4" |
| Width (mm) | 19 mm |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.34 |
| Ship height (cm) | 26.67 |
| Ship length (cm) | 26.67 |
| Ship width (cm) | 4.32 |
| Country of Origin | BR |
Product Variants
| Product | Model | Blade Length | Blade Width | Blade Thickness | Tip Material | Teeth Per Inch | Blade Material | Cutting Edge Style | For Material Thickness | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
91528-13-06 | 160" | 3/4" | 0.032" | Bi Metal | 4.0 | Bi Metal | Hook | 3 1/2" to 7" | €57.75 | |
![]() |
91528-19-06 | 234" | 3/4" | 0.032" | Bi Metal | 4.0 | Bi Metal | Hook | 3 1/2" to 7" | €77.33 | |
![]() |
91528-250 | - | - | - | - | - | - | - | - | €2.73 | |
![]() |
91528-100 | - | - | - | - | - | - | - | - | €2.73 | |
![]() |
91528-04-02 | - | - | - | - | - | - | - | - | €14.49 | |
![]() |
91528-06 | - | - | - | - | - | - | - | - | €17.36 | |
![]() |
91528-06-06 | - | - | - | - | - | - | - | - | €18.32 |
Explore More
- KEYSHAFT
- Air Cut-Off Tools
- Portable Electric Heater Accessories
- Toolholder Accessories
- Fiber Optic Sensors
- Coil Hooks
- DESTACO 8100/8300 Series Pneumatic Swing Clamps
- CONDOR Leather Gloves, Cowhide, Premium, Full Finger, Gray
- LOUISVILLE AE3200 Series Aluminum Extension Ladders
- RUD CHAIN Circlips
- FUSION Conector Left Elbow Crimp
- SPEARS VALVES PVC Clear Schedule 40 Fitting 90 Deg. Street Elbows, Spigot x Socket
- ELMA ULTRASONICS Covers
- NORTON ABRASIVES R860 BlueFire ZA Coarse Grit TR Plastic Flat Mini Flap Discs, Type III
- BISHOP-WISECARVER DualVee Series Lubricators
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
STARRETT 91528-08-04 Band Saw Blade Coil Stock, Carbon Steel, 3/4 Inch Width, 4 TPI, 8 Ft. 4 Inch Coil
€22.15 /unit






