FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Flat Stock |
| Length (in) | 36" |
| Material | O-1 |
| Product Datasheet | starrett-59154.pdf |
| Size Tolerance | Standard |
| Thickness | 3/16" |
| Width (in) | 1 1/4" |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 1.08 |
| Ship height (cm) | 0.48 |
| Ship length (cm) | 91.44 |
| Ship width (cm) | 3.18 |
| Country of Origin | DE |
Documentation:
Explore More
- KEYSHAFT
- Impact Sockets
- Weatherproof Box Covers
- Routing End Mills
- TIG Welding Rods
- Dielectric Footwear
- ANSELL 28-359 Activarmr Nitrile Coating Cut Resistant Gloves
- TURTLESKIN SFX-DG2 Plus Cut Resistant Sleeves
- DESTACO 344-M Series Pull Action Latch Clamps
- REVCOR Blower Wheels, Direct Drive, Double Inlet Forward Curve, Convex
- SEE ALL INDUSTRIES Circular Indoor Convex Mirror
- ANSELL 96-003 Activarmr Goatskin Leather Protector Gloves
- HUSKY Pallet Rack Decking
- GATES M4K Wire Braid Hoses
- CHAPIN Extensions
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
STARRETT 54341 Flat Stock, 3/16 Inch Thickness x 1-1/4 Inch Width x 36 Inch Length
€112.69 /unit







