FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Flat Stock |
| Length (in) | 36" |
| Material | O-1 |
| Product Datasheet | starrett-59154.pdf |
| Size Tolerance | Standard |
| Thickness (in) | 1/8" |
| Width (in) | 5" |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 2.87 |
| Ship height (cm) | 0.32 |
| Ship length (cm) | 91.44 |
| Ship width (cm) | 12.7 |
| Country of Origin | DE |
Documentation:
Explore More
- KEYSHAFT
- Machine Tool Pumps
- Burnishers
- Dowel Pins
- Marine Bilge Pumps
- Firestop Pillows Sheets and Wraps
- LUMAPRO Cord Reel Lights
- MILLER BY HONEYWELL Single D-Ring Body Belts, Without Pad
- KEO NC Spotting Drills, 90 Degrees Point Angle
- MUELLER INDUSTRIES 1605-A Chexter Check Valves
- GLOBE SCIENTIFIC Diamond RealSeal Rectangular PP Bottles, Wide Mouth
- CONDOR Absorbent Pillow
- HALLOWELL Drawer Pedestal
- REGAL End Mills, Single End, 5 Flutes, HSS, CC, TiALN
- MERSEN FERRAZ Protistor Fuses, Size 22x58, gR, 690VAC / 700VAC
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
STARRETT 54311 Flat Stock, 1/8 Inch Thickness x 5 Inch Width x 36 Inch Length
€233.02 /unit







