STARRETT 123EMZ-24 Vernier Caliper | CU4PFG 30C351
STARRETT 123EMZ-24 50538 Vernier Caliper
Item: CU4PFGModel: 123EMZ-24Cross Ref: 30C351 / 50538
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Vernier Caliper
Accuracy ±0.0005" Per Foot
Accuracy (in) -0.0005" to +0.0005"
Accuracy (mm) -0.01 mm to +0.01 mm
Case Material Wood
Case Type Wood
Graduations 0.001"
Graduations (in) 0.001"
Graduations (mm) 0.02 mm
Material Fine Tool Steel
Max. Nib Width Closed 0.3"
Max. Nib Width Closed (in) 0.3"
Max. Nib Width Closed (mm) 7.62 mm
Outside Jaw Depth 2 5/16"
Outside Jaw Depth (in) 2 5/16"
Outside Jaw Depth (mm) 58 mm
Range 0" to 24"
Range (in) 0" to 24"
Range (mm) 0 mm to 600 mm