FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Load Center |
| Ambient Air Temp. For Operation | 23°F, 104°F |
| Amps | 60A |
| Amps Rating | 60A |
| Box No. | 1NM |
| Bus Material | Tin Plated Aluminum |
| Busbar Material | Aluminium |
| Busbar Material Finish | Tin Plated |
| Circuit Breaker Type | QO |
| Color | Gray |
| Cover Attachment Style | Side Hinge |
| Cover Closure Method | Door Latch |
| Depth | 2.9" |
| Electrical Connection | Lugs |
| Enclosure Material | Non-Metallic , Plastic |
| Enclosure Nema Rating | 3R |
| Enclosure Rating | NEMA 3R Outdoor |
| For Use With | Square D QO Circuit Breakers |
| Ground Bar | Grounding Bar (Factory Installed) |
| Height | 8 4/5" , 8.78" |
| Included Enclosure Cover | Surface Cover |
| Interrupt Rating | 10 kA |
| Load Center Type | Fixed Mains |
| Location | Outdoor |
| Main Circuit Breaker Or Main Lug | Main Lug |
| Max. No. Of Single Pole Circuits | 4 |
| Max. No. Of Tandem Breakers | 2 |
| Max. Operating Temp. | 104°F |
| Min. Operating Temp. | 23°F |
| No. Of Spaces | 2 |
| No. Of Wires | 3 |
| Number Of Phases | 1 |
| Number Of Spaces | 2 |
| Phase | 1 |
| Recommended Ground Bar Kit | Included |
| Recommended Surface Cover | Included |
| Returnability | Yes |
| Short Circuit Amps Rating | 10 kA |
| Short Circuit Current Rating | 10kA |
| Special Features | Mercury Free |
| Standards | Rohs Compliant, Ul Listed |
| Tightening Torque | Main Lugs 35 lbs.-in., 14 AWG to 10, Aluminium, Copper, Main Lugs 45 lbs.-in., 3, Aluminium, Copper, Main Lugs 40 lbs.-in., 8 AWG to 4, Aluminium, Copper, Main Lugs 35 lbs.-in., 12 AWG to 10, Aluminium, Copper |
| Voltage | 120/240V AC |
| Voltage Rating | 120/240V AC |
| Width | 6.5" , 6.55" |
| Wire Size | 14 AWG to 4 AWG |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.64 |
| Ship height (cm) | 10.16 |
| Ship length (cm) | 24.38 |
| Ship width (cm) | 14.73 |
| Country of Origin | MX |
Product Details:
- Enclosure NEMA Rating : 3R, 4
- Main Circuit Breaker or Main Lug : Main Lug
- Max. No. of Tandem Breakers : 2
- Recommended Surface Cover : Included
- Bus Material : Copper Plated
- Recommended Ground Bar Kit : Included
Product Variants
| Product | Model | Height | Phase | Amps | Voltage | Enclosure Material | Bus Material | Recommended Ground Bar Kit | Max. No. Of Tandem Breakers | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
QO24L70RB | 9 2/5" | 1 | 70A | 120/240V AC | Galvanized Steel | Tin Plated Aluminum | 5B718 | 2 | €188.04 | |
![]() |
QO312L125GRB | 18.9" | 3 | 125A | 208/120/240V AC | Galvanized Steel | Tin Plated Copper | Included | - | €752.38 | |
![]() |
QO318L200GRB | 29.84" | 3 | - | 208/120/240V AC | Galvanized Steel | Tin Plated Copper | Included | - | €1,044.54 | |
![]() |
QO320L125GRB | 22 1/2" | 3 | 125A | 208/120/240V AC | Galvanized Steel | Tin Plated Copper | Included | - | €966.95 | |
![]() |
QO330L200GRB | 29.84" | 3 | 200A | 208/120/240V AC | Galvanized Steel | Tin Plated Copper | Included | - | €1,302.38 | |
![]() |
QO342L225GRB | 38" | 3 | 225A | 208/120/240V AC | Galvanized Steel | Tin Plated Copper | Included | - | €2,277.28 | |
![]() |
QO403L60NRB | 13.19" | 3 | 60A | 208/120/240V AC | Galvanized Steel | Tin Plated Aluminum | 5B718 | - | €321.71 |
Explore Products
- GRAINGER 12150ME105Y-48X96 Wire Mesh Yellow Coarse 48 Inch Width 96 Inch Length
- MARTIN SPROCKET 12B57 Roller Chain Sprocket, 12B-1 Chain, Stock Bore, 57 Teeth, 345.812 mm Pitch Dia., Steel
- BROWNING 2788255 12IN BELT DISPLAY HOOK Belt Display Hook
- EATON FSK4 Finger Safe Transformer Terminal Cover, 1.1 Inch Length, 1.1 Inch Width, 1.1 Inch Height
- MORSE CUTTING TOOLS 31227 Round Die, ‎1-1/4-12 Inch Size, Carbon Steel, Round
- BROWNING 1064807 33V800SK V-Belt Sheave, Multiple, Bushed Bore, 3 Groove, Cast Iron, 8 in OD, 1/2 to 2-5/8 in Bore Dia, SK Bushing Type
- CEMENTEX USA ND916CGXL Nutdriver, 9/16 x 6 Inch Size
- VOLKEL 81440-1 Hand Tap Taper, ISO 529/AHSS-G, Mf 18 x 1.0 Size
Explore More
- KEYSHAFT
- Self-Retracting Lifelines
- Combination Padlocks
- Wiring Combination Devices
- Pipe Threading Accessories
- Pipe Tongs
- IRONCLAD Pro Gloves
- MEMPHIS GLOVE Cow Grain Palm Split Leather Driver Work Gloves
- RUD CHAIN Locknuts
- MUELLER INDUSTRIES 105MAT-N Silent Check Valves
- APPLETON ELECTRIC Pilot Light 48V
- APPLETON ELECTRIC 150 Watt, High Pressure Sodium Light Fixture
- WATTS Pressure Relief Valves
- SPEARS VALVES CPVC True Lug Butterfly Valves, Zinc Lug, Buna
- BROWNING M Type Quick Disconnect Bushings
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
SQUARE D QO24L60NRNM Load Center Lug 60A 120/240VAC 1-Phase
€183.81 /unit

