SQUARE D KA36150-1021 I-Line Molded Case Circuit Breaker, KA Type, 150A, 600VAC | CE6JQZ
SQUARE D KA36150-1021 I-Line Molded Case Circuit Breaker, KA Type, 150A, 600VAC
Item: CE6JQZModel: KA36150-1021
In Stock
Get it by Friday, May 22
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item Circuit Breaker
Amps 150A
Frame Type KA
Number Of Poles 3
Voltage 600V
Voltage Type AC
Shipping Info:
Ship weight (kg) 5.85
Ship height (cm)48.77
Ship length (cm)25.91
Ship width (cm)31.17
Country of OriginUS
Product Details:
Square D KA36150-1021 I-Line MCCB is used in industrial and commercial applications for circuit protection in distribution boards, switchgear, motor control centres and power distribution systems. It ensures safe and reliable operation while preventing damage due to overcurrent or short-circuit faults. This MCCB features an ampere rating of 150A and an AC magnetic trip setting range between 750A and 1500A. With a K-frame construction, this MCCB ensures durability and reliability. It holds an HACR rating, indicating its compliance with requirements for use as a circuit breaker in air-conditioning and refrigeration equipment.