FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Circuit Breaker |
| Ambient Air Temp. For Operation | -13°F to +158°F |
| Ambient Air Temp. For Storage | -58°F to +185°F |
| Amps | 250A |
| Awg Gauge | 3/0 AWG to 350 kcmil |
| Breaking Capacity | 100 kA 240V AC 50/60 Hz UL 489, 65 kA 480V AC 50/60 Hz UL 489, 25 kA 600V AC 50/60 Hz UL 489 |
| Breaking Capacity Code | J |
| Circuit Breaker Application | HACR Rated |
| Communication Interface | Modbus |
| Component Type | Circuit Breaker |
| Continuous Amps Rating | 80% |
| Control Type | Toggle |
| Depth | 3.4" |
| Electrical Connection | Lugs, Line, Load |
| Frame Type | JJL |
| Height | 7 1/2" |
| Ip Degree Of Protection | IP40 |
| Line Rated Amps | 250A |
| Local Signalling | Ready 1 LED Green, Alarm 1 LED 90% IR Orange, Alarm 1 LED 105% IR Red, Switched Off 1 Trip Indicator Green |
| Long Time Pick-up Adjustment Range | 0.25-1 Times In |
| Mounting Mode | Unit Mount Lug |
| Mounting Support | Lug |
| Network Frequency | 50/60 Hz |
| No. Of Poles | 3 |
| Number Of Poles | 3 |
| Number Of Slots | 5 |
| Operating Altitude | 0 ft. to 6561.68 ft. Without Derating, 5000m With Derating |
| Pollution Degree | 3° |
| Power Wire Stripping Length | 1" |
| Protection Type | Overload Protection, Short Circuit Protection |
| Quality Labels | ce.png |
| Rated Impulse Withstand Voltage | 8 kV |
| Rated Insulation Voltage | 750V |
| Rated Operational Voltage | 600V |
| Rated Service Breaking Capacity | 65 kA @ 220/240V AC @ 50/60 Hz, 35 kA @ 380/440/415V AC @ 50/60 Hz, 18 kA @ 500/525V AC @ 50/60 Hz |
| Returnability | Yes |
| Suitability For Isolation | Yes, IEC 60947-2 |
| Tightening Torque | 221.3 lbf.in. @ 0.1 sq. in. to 0.3 sq. in. @ 3/0 AWG to 350 kcmil |
| Trip Unit Name | Micro Logic 3.2 |
| Trip Unit Technology | Electronic, Standard, MicroLogic 3.2, LI |
| Utilisation Category | Category A |
| Voltage | 600V |
| Voltage Type | AC |
| Width | 4.09" |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 2.34 |
| Ship height (cm) | 19.1 |
| Ship length (cm) | 8.6 |
| Ship width (cm) | 10.4 |
| Country of Origin | MX |
Product Details:
- Square D JJL36250U31X feed-thru circuit breaker suitable for electrical control panels & switchboards for protecting connected circuits against current overloads & short circuits
- Ideal for reverse feed operations and features non-interchangeable thermal magnetic trip for providing both long time & instantaneous trip functions for reacting against severe short-circuits at once while avoiding tripping on mild overloads
- Features unit mounting with line & load side lug terminals for hassle free installation and wiring
- Accommodates 350 kcmil - 3 AWG aluminium & copper wiring
- CE-marked, IEC-approved & UL-listed
Product Variants
| Product | Model | Amps | Phase Connection | Frame Type | Aic Rating | Number Of Poles | Circuit Breaker Type | Frame Size | Ac Voltage Rating | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
JJL36250M75 | 250A | ABC | - | - | 3 | Motor Circuit Protector | 250A/JJ | 600V AC | €3,030.01 | |
![]() |
JJL36150 | - | BA | JJL | 65 kAIC @ 480V | 3 | - | - | - | €2,962.69 | |
![]() |
JJL36175 | - | CB | JJL | 65 kAIC @ 480V | 3 | - | - | - | €2,962.69 | |
![]() |
JJL36200 | 200A | ABC | JJL | 65 kAIC | 3 | - | - | - | €2,962.69 | |
![]() |
JJL36225 | - | - | JJL | 65 kAIC @ 480V | 3 | - | - | - | €2,962.69 | |
![]() |
JJL36250 | - | ABC | JJL | 65 kAIC @ 480V | 3 | - | - | - | €3,282.55 | |
![]() |
JLL36150 | - | - | JLL | 100 kAIC @ 480V | 3 | - | - | - | €3,243.23 |
Explore Products
- SCHNEIDER ELECTRIC M9F42204 Iec Miniature Circuit Breaker, 4A, Curve Type C, Rating 240/277/480VAC
- BROWNING 15 UB FH 2271435 Elastomeric Coupling, Flex Half, Style UB, Size 15
- APACHE HOSE & BELTING CO INC 20105127-10 Conveyor Belt Interwoven 120 PVC White 10 Inch Width
- CONTINENTAL 5/8V2240 Banded V-Belt, 5 Ribs, 224 Inch Outside Length, 5 Inch Top Width, 29/32 Inch Thick
- ASHCROFT 638008A4F02LP0L60# Pressure Gauge, 0 to 60 PSI, 2 1/2 Inch Dial, 1/4 Inch NPT Male, Bottom
- FABORY M04190.160.0001 Hex Nut, M16x2 Thread Size, Steel, 13 mm Ht., 24 mm Wd., Blk Oxide, Std Hex
Explore More
- KEYSHAFT
- Welding Gloves
- Water Heater Accessories
- Carbon Monoxide and Smoke Detectors
- Washing Machine Valves
- Tumbler Media
- LEATHERHEAD TOOLS Ultra Force Axes
- CONDOR Back Supports With Lumbar Pads, Mesh
- MEMPHIS GLOVE Cut Pro Kevlar/Synthetic Shell Cut Resistant Work Gloves, 13 Gauge, Black
- FERNCO Flexible Tap Saddles, Tees & Wyes
- GLOBE SCIENTIFIC Griffin Style Beakers, Polypropylene, Molded Graduations
- TRACEABLE Thermocouple Thermometer
- DORIAN Knurling Tool Revolving
- CONDOR Floor Marking Tapes
- BOSCH Bases
- FEDERAL SIGNAL 151XST Hazardous Location Strobe Lights
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
SQUARE D JJL36250U31X Molded Case Circuit Breaker, 250A, 3P, 65kAIC at 480V
€6,396.74 /unit



