SQUARE D 8536SEO1V06H30 Magnetic Motor Starter Nema 480v 30-90a | AG7DAT 5F119
SQUARE D 8536SEO1V06H30 Magnetic Motor Starter Nema 480v 30-90a
Item: AG7DATModel: 8536SEO1V06H30Cross Ref: 5F119
In Stock
Get it by Tuesday, May 26
5.00% off
Action Type Non Reversing
Amps Ac 90A
Amps Rating 90A
Auxiliary Contacts Without
Auxiliary Contacts Included No Auxiliary Contacts Included
Coil Frequency 50/60 Hz
Coil Volts 480V AC
Control Circuit Type Common
Depth 5 1/2" , 6 1/2"
Enclosure Type Open
Height 11" , 11.09"
Hp @ 3 Phase - 575v 50 hp
Hp Rating 25 hp @ 200V AC, 30 hp @ 230V AC, 50 hp @ 460V AC, 50 hp @ 575V AC
Hz 50/60 Hz
Includes Auxiliary Contacts No
Includes Pilot Light No
Max Current (ac) 90A
Maximum Overload Relay Current Setting 90A
Maximum Voltage Rating 600V AC
Minimum Overload Relay Current Setting 30A
Nema Enclosure Rating No Enclosure
Nema Size 3 , NEMA 3
No. Of Poles 3
Nominal Coil Voltage @ 60hz 480V AC
Number Of Poles 3
Operator Not Available
Overall Depth 6.5"
Overall Height 11.09"
Overall Width 5.47"
Pilot Light Without Pilot Light
Returnability No
Reversing Capability Non-reversing
Sccr Circuit Breaker 150A Maximum 100 kA At 480V AC, Fuse J 200A Maximum 100 kA At 600V AC, Fuse T 200A Maximum 100 kA At 600V AC, Fuse RK1 200A Maximum 100 kA At 600V AC, Fuse RK5 200A Maximum 100 kA At 600V AC
Trip Class Class10, Class 20
Width 5.47" , 6 1/2"