SQUARE D 8536SEG1V06H30 Magnetic Motor Starter Nema 480v 30-90a | AF9HWR 2MMA7
SQUARE D 8536SEG1V06H30 Magnetic Motor Starter Nema 480v 30-90a
Item: AF9HWRModel: 8536SEG1V06H30Cross Ref: 2MMA7
In Stock
Get it by Monday, May 25
5.00% off
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item Magnetic Motor Starter
Action Type Non Reversing
Amps Ac 90A
Amps Rating 90A
Auxiliary Contacts Without
Auxiliary Contacts Included No Auxiliary Contacts Included
Coil Frequency 50/60 Hz
Coil Volts 480V AC
Control Circuit Type Common
Depth 11 1/2" , 8.38"
Enclosure Type NEMA 1
Height 21.81"
Horsepower @ Three Phase - 208v Ac 25 hp
Horsepower @ Three Phase - 600v Ac 50 hp
Hp @ 3 Phase - 208v 25 hp
Hp @ 3 Phase - 240v 30 hp
Hp @ 3 Phase - 460v 50 hp
Hp @ 3 Phase - 480v 50 hp
Hp @ 3 Phase - 575v 50 hp
Hp Rating 25 hp @ 200V AC, 30 hp @ 230V AC, 50 hp @ 460V AC, 50 hp @ 575V AC
Hz 50/60 Hz
Includes Auxiliary Contacts No
Includes Pilot Light No
Max Current (ac) 90A
Maximum Overload Relay Current Setting 90A
Maximum Voltage Rating 600V AC
Minimum Overload Relay Current Setting 30A
Nema Enclosure Rating 1
Nema Size 3 , NEMA 3
No. Of Poles 3
Nominal Coil Voltage @ 60hz 480V AC
Number Of Poles 3
Operator Not Available
Overall Depth 8.38"
Overall Height 21.81"
Overall Width 11.44"
Overload Protection Type Electronic
Overload Relay Amp Setting 30-90A
Overload Type Solid State Motor Logic Class 10/20
Phase Three
Pilot Light Without Pilot Light
Returnability No
Reversing Capability Non-reversing
Sccr Circuit Breaker 150A Maximum 100 kA At 480V AC, Fuse J 200A Maximum 100 kA At 600V AC, Fuse T 200A Maximum 100 kA At 600V AC, Fuse RK1 200A Maximum 100 kA At 600V AC, Fuse RK5 200A Maximum 100 kA At 600V AC
Series 8536 Series
Standards Csa, Ul Listed
Starter Style NEMA
Starter Type NEMA , Non Reversing
Terminal Type Screw Clamp Terminals
Thermal Units Required None (Not Applicable to Electronic Overloads)
Trip Class Class10, Class 20
Width 11.44" , 8 2/5"