SQUARE D 8536SEO1V02H30S Magnetic Motor Starter Nema 120v 30-90a | AG7DAQ 5F115
SQUARE D 8536SEO1V02H30S Magnetic Motor Starter Nema 120v 30-90a
Item: AG7DAQModel: 8536SEO1V02H30SCross Ref: 5F115
In Stock : 7 Units
Get it by Thursday, May 21
5.00% off
Action Type Non Reversing
Amps Ac 90A
Amps Rating 90A
Auxiliary Contacts Without
Auxiliary Contacts Included No Auxiliary Contacts Included
Coil Frequency 50/60 Hz
Coil Voltage 110/120V AC
Coil Volts 120V AC
Control Circuit Type Separate
Depth 5 1/2" , 6 1/2"
Enclosure Type Open
Height 11.09"
Hp @ 3 Phase - 575v 50 hp
Hp Rating 25 hp @ 200V AC, 30 hp @ 230V AC, 50 hp @ 460V AC, 50 hp @ 575V AC
Hz 50/60 Hz
Includes Auxiliary Contacts No
Includes Pilot Light No
Max Current (ac) 90A
Maximum Overload Relay Current Setting 90A
Maximum Voltage Rating 600V AC
Minimum Overload Relay Current Setting 30A
Nema Enclosure Rating No Enclosure
Nema Size 3 , NEMA 3
No. Of Poles 3
Nominal Coil Voltage @ 60hz 120V AC
Number Of Poles 3
Operator Not Available
Overall Depth 6.5"
Overall Height 11.09"
Overall Width 5.47"
Pilot Light Without Pilot Light
Returnability Yes
Reversing Capability Non-reversing
Sccr Circuit Breaker 150A Maximum 100 kA At 480V AC, Fuse J 200A Maximum 100 kA At 600V AC, Fuse T 200A Maximum 100 kA At 600V AC, Fuse RK1 200A Maximum 100 kA At 600V AC, Fuse RK5 200A Maximum 100 kA At 600V AC
Trip Class Class10, Class 20
Width 5.47" , 6 1/2"