SPEAKMAN S-2005-HB-PB Shower Head
Get it by Tuesday, Apr 14
€64.22 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Shower Head |
| Assembly Required | No |
| Collection | Hotel |
| Connection Size | 1/2"-14 |
| Connection Type | NPT |
| Diverter Included | No |
| Drain Included | No |
| Escutcheon Included | No |
| Faucet Handle Style | T Handle |
| Finish | Polish , Polished Chrome, Brushed Nickel, Matte Black, Polished Brass, Brushed Chrome |
| Flow Rate | 1.75/2/2.5 GPM |
| Flow Type | Spray |
| Gpm | 2.5 GPM |
| Handle Location | Side |
| Handles Included | Yes |
| Installation Type | Shower Arm |
| Integral Stops | No |
| Length | 4.13" |
| Massage Feature | No |
| Material | Brass , Brass, Plastic |
| No. Of Faucet Handles | 1 |
| No. Of Jets | 5 |
| No. Of Shower Heads | 1 |
| Pause Control | No |
| Product Style | Transitional |
| Replacement Item For | S-2005-HS |
| Rough-in Valve Template Included | No |
| Scald Guard Included | No |
| Self-cleaning Nozzles | Yes |
| Shower Arm Included | No |
| Shower Function | Multifunction |
| Shower Head Face Dia. | 4.13" |
| Shower Head Shape | Round |
| Special Features | 5 Plungers With 50 Sprays, 8 Massage Jets, 3 Spray Patterns |
| Spray | 3 |
| Temp. Limit Control | No |
| Tools Needed For Assembly | Adjustable Wrench, Teflon Tape |
| Vandal Resistant | No |
| Width | 4.38" |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.5 |
| Ship height (cm) | 16.26 |
| Ship length (cm) | 11.68 |
| Ship width (cm) | 11.68 |
| HS code | 3924905650 |
| Country of Origin | CN |
Product Variants
| Product | Model | Material | Type | Connection Type | Connection Size | Trim Finish | Fixed Showerhead Flow Rate | Flow Rate | Color/finish | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
S-2005-HB | - | Wall Mount | NPTF | 1/2" | Polished Chrome | 2.5 GPM | 2.5 GPM | Chrome Plated | €87.88 | |
![]() |
S-2005-HB-BN | Plastic | Wall Mount | NPTF | 1/2" | Brushed Nickel | 2.5 GPM | 2.5 GPM | Brushed Nickel | €94.25 | |
![]() |
S-2005-HB-BN-E2 | Plastic | Fixed | NPTF | 1/2" | Brushed Nickel | 2 GPM | - | - | €97.09 | |
![]() |
S-2005-HB-BC | Plastic | - | - | - | - | - | - | - | €82.44 | |
![]() |
S-2005-HBBNE175 | Nickel | - | - | - | - | - | - | - | €64.22 | |
![]() |
S-2005-HB-E175 | Plastic | - | NPTF | 1/2" | Polished Chrome | 1.75 GPM | - | - | €86.85 | |
![]() |
S-2005-HB-E2 | - | - | NPTF | 1/2" | Polished Chrome | 2 GPM | - | - | €75.90 |
Explore Products
- EATON 9575H3D000 Fixed Contact Open Style General Purpose Relay, 5 Dpdt Contact, 550/600VAC V Coil
- SMC VALVES C1G20-10BS1020 Round Body Cylinder, 20 mm Size
- DEHN 700052 Sign of First Aid
- OSG 9599031 Screw Machine Drill Bit, 3.10 mm Size, 18 mm Flute Length, 50 mm Overall Length
- DYNABRADE 53968 Interface Pad, 6 In Dia.
- VERMONT GAGE 141252180 Plug Gage, Class X, NoGo, Steel, 0.5218 Inch Size
- APPROVED VENDOR WWG850312031212 Key Stock, Undersized, SS, 5/16 Inx5/16 In Size, 12 In Lg., Gr. 416, Plain
Explore More
- KEYSHAFT
- Percussion Tools
- Hard Wired GFCI
- Automatic and Magnetic Door Holders
- Gas Welding Rods
- Welding Torch Handles
- RINGERS GLOVES Synthetic Leather Foam Padded Palm Rope Rescue Gloves
- DEWALT Protector Safety glasses
- VULCAN HART Pins
- NOTRAX Skywalker PUR Dry Area Mattings
- SPEARS VALVES EverTUFF CPVC CTS Caps, Socket
- MARTIN SPROCKET A-B Combination MST Bushed 8 Groove Conventional Stock Sheaves
- DAYTON Three Phase Transformers
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
SPEAKMAN S-2005-HB-PB Shower Head
€64.22 /unit







