SPEAKMAN S-1559-BN Tub Spout
Get it by Wednesday, Apr 8
€70.71 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Tub Spout |
| Assembly Required | No |
| Collection | Alexandria |
| Connection Size | 1/2" |
| Connection Type | Slip Fit |
| Diverter Included | No |
| Drain Included | No |
| Escutcheon Included | No |
| Faucet Operation | Manual |
| Finish | Brushed Nickel , Polished Chrome, Brushed Nickel |
| For Use With | SM-6430-P |
| Handles Included | No |
| Installation Type | Wall Mounted |
| Integral Stops | No |
| Length | 6.9" |
| Massage Feature | No |
| Material | Nickel , Zinc |
| No. Of Holes | 1 |
| Pause Control | No |
| Product Style | Traditional |
| Rough-in Valve Template Included | No |
| Scald Guard Included | No |
| Self-cleaning Nozzles | No |
| Shower Arm Included | No |
| Spout Height | 3.13" |
| Spout Length | 6.09" |
| Temp. Limit Control | No |
| Tools Needed For Assembly | Adjustable Wrench, Teflon Tape |
| Valve Included | No |
| Vandal Resistant | No |
| Width | 3.13" |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.5 |
| Ship height (cm) | 16.51 |
| Ship length (cm) | 8.51 |
| Ship width (cm) | 8.51 |
| HS code | 8481905000 |
| Country of Origin | CN |
Product Variants
Explore Products
- RADNOR RAD64003863 Gas Regulator, Single Stage, CGA 510 Inlet, 9/16 18 M LH Outlet, 40 PSIg
- VISION 321YA-RD Tron Barrier Post With Belt, Yellow, 40 Inch Post Height, 2 1/2 Inch Post Dia, Sloped
- WATTS B1156F Boiler Feed Water Pressure Regulator, FNPT x F, 1/2 Inch Pipe Size, Bronze, 10 to 25 PSI
- WATTS 007M2-QT-S 1 1/2 0062436 Double Check Valve Assembly, Inline, Quarter Turn Ball Valve, 1 1/2 Inch Size
- ANDERSON METALS CORP. PRODUCTS 707001-0608 Male Hose Barb Low Lead Brass 1000 psi
- JOHN GUEST PM221212E-PK10 Plug In Elbow 12mm Tube Outer Diameter Black
- INGERSOLL-RAND UP6-5TAS-150/80-200-3 Rotry Screw Air Compressor With Air Dryer 5 Hp
- MERIT BRASS 2006-250 Pipe Nipple, 3/8 in x 2-1/2 in L, Brass, MNPT, SCH 40/STD, Domestic
Explore More
- KEYSHAFT
- Push Brooms
- Rim Locks and Auxiliary Locks
- HPLC Waste Cans
- Door Louver and Lite Kits
- Belt Drive Double Inlet Forward Curve Blowers
- AKRO-MILS 30289 Akrobins Super Size Bins
- DICKSON Pressure Data Loggers
- TYGON 2375 Chemical Resistant PVC Tubings
- CDI CONTROL DEVICES Throttle Control
- DIXON Pipe Crosses
- SPEARS VALVES PVC Class 160 IPS Fabricated Fitting 60 Deg. Elbows, Gasket x Spigot
- OSG Cobalt Jobber Length Drill Bits
- CONDOR Anti-Slip Tapes
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
SPEAKMAN S-1559-BN Tub Spout
€70.71 /unit



