SPEAKMAN S-1560-BN Tub Diverter Spout
Get it by Wednesday, Apr 8
€84.66 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Tub Diverter Spout |
| Activation Type | Lift |
| Assembly Required | No |
| Collection | Alexandria |
| Connection Size | 1/2" |
| Connection Type | Slip Fit |
| Diverter Included | Yes |
| Diverter Location | Tub Spout |
| Drain Included | No |
| Escutcheon Included | No |
| Faucet Handle Style | Knob |
| Faucet Operation | Manual |
| Finish | Brushed Nickel , Polished Chrome, Brushed Nickel |
| For Use With | SM-6030-P |
| Handle Location | Top |
| Handles Included | Yes |
| Installation Type | Wall Mounted |
| Integral Stops | No |
| Length | 6.09" |
| Massage Feature | No |
| Material | Nickel , Zinc |
| No. Of Faucet Handles | 1 |
| No. Of Holes | 1 |
| Pause Control | No |
| Product Style | Traditional |
| Rough-in Valve Template Included | No |
| Scald Guard Included | No |
| Self-cleaning Nozzles | No |
| Shower Arm Included | No |
| Spout Height | 3.36" |
| Spout Length | 6.09" |
| Temp. Limit Control | No |
| Tools Needed For Assembly | Adjustable Wrench, Teflon Tape |
| Valve Included | No |
| Vandal Resistant | No |
| Width | 3.14" |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.54 |
| Ship height (cm) | 16.51 |
| Ship length (cm) | 8.51 |
| Ship width (cm) | 8.51 |
| HS code | 8481901000 |
| Country of Origin | CN |
Product Variants
Explore Products
- GORLITZ 693HD Motor, 3/4 Hp
- DAYTON 4M080E C-frame Motor Ball Shaded Pole 2 Inch Length
- APPROVED VENDOR P1012AP Drill Bushing P Drill Size # 67
- MILWAUKEE VALVE F201SSN2 600 Ball Valve, With Locking Handle, 2 Piece, Carbon Steel, 6 Inch Valve Size
- NTN JLM710910 Tapered Roller Bearing Cup, 3 49/64 Inch Bore, 4 1/8 Inch OD, 0.728 Inch Cup Width
- BALDOR / DODGE 23Q10R56WP TIGEAR-2 Reducer With White Paint
- EATON 10250T184LAG06 Pushbutton, Heavy-Duty, Standard Actuator, Led, Transformer, Amber, Glass, 480 V
Explore More
- KEYSHAFT
- Firefighter Gloves
- Pressure and/or Vacuum Transducers
- DC Permanent Magnet Motors
- Yoke Ends
- Soil Auger Kits
- CAMLOCK FITTINGS Type E Male Cam and Groove Adapter, Hose Shank
- MOON AMERICAN Female Dry Hydrants
- VIEGA PROPRESS Male Adapters, Bronze, Press x MNPT
- TYGON SE 200 Tubings
- LAMP ESR-4513 Series Full Extension Drawer Slides
- MARTIN SPROCKET Q2 Series MST Bushings
- AIRMASTER FAN Heavy Duty Non Oscillating 115V Air Circulators
- VESTIL CANT Series Cantilever Carts
- GROVE GEAR GR Series, BMQ-D Style, 815 Size, Ironman Worm Gear Reducers
- ACURITE Wires
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
SPEAKMAN S-1560-BN Tub Diverter Spout
€84.66 /unit



