SPARTAN SCIENTIFIC 6200-E60-AAB6B Solenoid Valve 1/4 Inch 24vac Epdm | AF6RRN 20HL43
SPARTAN SCIENTIFIC 6200-E60-AAB6B Solenoid Valve 1/4 Inch 24vac Epdm
Item: AF6RRNModel: 6200-E60-AAB6BCross Ref: 20HL43
Frequency 60 Hz
Max. Fluid Temp. 140°F
Max. Operating Pressure Differential - Air/inert Gas 75 psi
Max. Operating Pressure Differential - Light Oil 75 psi
Max. Operating Pressure Differential - Steam Not Rated
Max. Operating Pressure Differential - Water 75 psi
Min. Ambient Temperature 50°F
Min. Operating Pressure Differential 0 psi
Nema Rating NEMA 4
Nominal Pipe Size 1/4"
Operation Type Direct Acting
Orifice Dia. 0.156"
Orifice Diameter 5/32"
Overall Width 1 15/32"
Pipe Size 1/4"
Safe Working Water Pressure 135 psi
Seal Material EPDM
Valve Body Style Straight
Valve Configuration Normally Closed
Valve Positions 2 Position
Valve Type Poppet
Valve Ways 2-Way
Voltage 24V AC
Wattage 10 W