SPARTAN SCIENTIFIC 6200-E60-AAB3B Solenoid Valve 1/4 Inch 24vdc Epdm | AF6RRR 20HL46
SPARTAN SCIENTIFIC 6200-E60-AAB3B Solenoid Valve 1/4 Inch 24vdc Epdm
Item: AF6RRRModel: 6200-E60-AAB3BCross Ref: 20HL46
7 In Stock
Ships within 2 days via
Product Specifications:
Item Solenoid Valve
Application General Purpose
Body Material Nylon
Class Class F
Coefficient Of Volume 0.52
Coil Enclosure Watertight, Dust Tight
Coil Insulation Class F
Electrical Connection Wire Leads
Environmental Rating - Valves Outdoor
For Media Air, Caustics, Inert Gases, Light Oil, Water
Frequency 60 Hz
Hz 50/60 Hz
Includes Coil Yes
Includes Seal Yes
Inlet Connection Type NPT
Ip Rating IP65
Max. Ambient Temperature 122°F
Max. Fluid Temp. 140°F
Max. Operating Pressure Differential - Air/inert Gas 80 psi
Max. Operating Pressure Differential - Light Oil 80 psi
Max. Operating Pressure Differential - Steam Not Rated
Max. Operating Pressure Differential - Water 80 psi
Min. Ambient Temperature 50°F
Min. Operating Pressure Differential 0 psi
Nema Rating NEMA 4
Nominal Pipe Size 1/4"
Operating Environment Outdoor
Operation Direct Acting
Operation Type Direct Acting
Orifice Dia. 0.156"
Orifice Diameter 5/32"
Outlet Connection Type NPT
Overall Height 3 7/32"
Overall Length 1 13/16"
Overall Width 1 15/32"
Pipe Size 1/4"
Safe Working Water Pressure 135 psi
Seal Material EPDM
Valve Body Style Straight
Valve Positions 2 Position
Valve Type Poppet
Valve Ways 2-Way
Voltage 24V DC
Wattage 10 W