SOLBERG LRS-237-300HC Filter
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Liquid Separator |
| Bowl Capacity | 2.5 gal. |
| Dim A | 584.96 mm |
| Dim B | 192.02 mm |
| Dim C | 345.69 mm |
| Dim D | 188.98 mm |
| Dim E | 228.6 mm |
| Flow Rate | 934 CMH |
| Holding Capacity | 9.46L |
| Item | 509195 |
| Max. Flow Rate | 550 CFM |
| Min. Flow Rate | 300 SCFM |
| Overall Length | 8 5/8" |
| Product Datasheet | solberg-lrs-19-075hc.pdf |
Documentation:
Explore More
- KEYSHAFT
- Hole Saw Kits
- 5 X 20mm Glass and Ceramic Fuses
- Ceiling Fan Accessories
- Porcelain Labware
- Belt Drive Centrifugal In-Line Blowers
- AKRO-MILS 30170 Shelf Bins
- CHICAGO PROTECTIVE APPAREL CarbonX Active Pants Black
- CONDOR Knit Gloves, Full Finger, Uncoated, Cotton, 7 Gauge, Beige
- ACME ELECTRIC WI750 Series Medium Voltage Transformers, 3 Phase, 60Hz, 2.5kV & 5kV Class
- ANVIL AS669 Series 12-Hole Three Angle Clevis Connectors
- HUBBELL PREMISE WIRING LC Fiber Optic Connectors, Pre Polished, Pack Of 12 Units
- BALDWIN FILTERS Radial Seal Air Filter Element
- ENERPAC Plungers
- TEMPCO Screw Plug Immersion Heaters, 304 Stainless Steel Screw Plug
- BISHOP-WISECARVER DualVee Series Lubricators
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
SOLBERG LRS-237-300HC Filter
