SOLBERG LRS-237-250HC Filter
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Liquid Separator |
| Bowl Capacity | 2.5 gal. |
| Dim A | 619.25 mm |
| Dim C | 304.8 mm |
| Dim D | 152.4 mm |
| Flow Rate | 332 CMH |
| Holding Capacity | 9.46L |
| Item | 509195 |
| Max. Flow Rate | 550 CFM |
| Min. Flow Rate | 195 SCFM |
| Outlet Size | 2 1/2" |
| Overall Length | 8 5/8" |
| Product Datasheet | solberg-lrs-19-075hc.pdf |
Documentation:
Explore More
- KEYSHAFT
- LED Outdoor Light Fixture Accessories
- Dust Mop Kits
- Trench Drain Accessories
- Twisted O-Rings
- Lab Freeze Dryers
- MCR SAFETY Leather Welding Work Gloves, Premium Grain Goatskin
- LOUISVILLE AE3200 Series Aluminum Extension Ladders
- RUD CHAIN WBPG Hoist Rings On Plate For Bolting
- H.K. PORTER Center Cut Cutters, General Purpose
- HUBBELL WIRING DEVICE-KELLEMS Style Line / GFCI Wall Plate
- PARLEC Holder Boring Head
- LOVEJOY DD Type Universal Joints, Solid Bores
- VERMONT GAGE Go Standard Thread Plug Gages, 3/4-32 Un
- BALDOR / DODGE HVAC Motors, Three Phase, ODP, Foot Mounted
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
SOLBERG LRS-237-250HC Filter
