Product Specifications:
| Item | Safety Switch |
| Amps | 200A |
| Contact Form | 3PST |
| Current Rating | 200A |
| Depth | 9 1/2" |
| Duty | Standard |
| Environment | Indoor/Outdoor |
| Height | 31" |
| Housing Material | Steel |
| Hp @ 240vac | 60 hp |
| Nema Enclosure Rating | NEMA 3R |
| Number Of Poles | 3 |
| Number Of Wires | 3 |
| Phase | 3 |
| Protection Method | Non Fusible |
| Standards | Ul 98 |
| Voltage | 240V AC |
| Voltage Rating | 240V AC |
| Width | 16 3/4" |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 20.25 |
| Ship height (cm) | 25 |
| Ship length (cm) | 47 |
| Ship width (cm) | 85 |
| HS code | 8536509045 |
| Country of Origin | MX |
Product Variants
| Product | Model | Environment | Amps | Number Of Wires | Phase | Number Of Poles | Protection Method | Voltage | Duty | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
HF223J | Indoor | 100A | 3 | Single | 2 | Fusible | 240V AC | Heavy Duty | €1,330.22 | |
![]() |
HF223N | Indoor | 100A | 3 | Single | 2 | Fusible | 240V AC | Heavy Duty | €618.80 | |
![]() |
HF223NR | Indoor/Outdoor | 100A | 3 | Single | 2 | Fusible | 240V AC | Heavy Duty | €931.20 | |
![]() |
HF223S | Indoor/Outdoor | 100A | 3 | Single | 2 | Fusible | 240V AC | Heavy Duty | €5,216.45 | |
![]() |
GF223N | Indoor | 100A | 3 | Single | 2 | Fusible | 240V AC | Standard | €242.82 | |
![]() |
GF223NR | Indoor/Outdoor | 100A | 3 | - | 2 | Fusible | 240V AC | Standard | €273.08 | |
![]() |
HF263 | Indoor | 100A | 3 | Single | 2 | Fusible | 600V AC | Heavy Duty | €956.15 |
Explore Products
- PARKER 09020017 Hex Nut, Nickel Plated Brass
- TB WOODS 3V1904 Narrow V-Belt Sheave, Cast Iron, 3V Type Belt, 19 inch Datum Dia., 19 inch Pitch Dia.
- MAIN FILTER INC. MF0366761 0110D005BN3HCV Interchange Hydraulic Filter, Glass, 5 Micron, Viton Seal, 6.02 Inch Height
- APOLLO VALVES 83A14862 Carbon Steel 3 Pcs Full Port Ball Valve with Center Section Only 2 Inch Size, 2 x FNPT
- APPROVED VENDOR U22080.087.0800 Fully Threaded Stud, 7/8 In - 9 Thread Size, Steel, 8 In Lg., Gr. B7, Blk Oxide
- OSG 300-0820 Chucking Reamer, #45 Reamer Size, 1/2 Inch Flute Length, 2 Inch Overall Length
- STEINER INDUSTRIES 374-72 Welding Curtain, 72 Wide, Golden glass Fiberglass
- HUBBELL WIRING DEVICE-KELLEMS PF2306PB020
Explore More
- KEYSHAFT
- Welding Tables
- Electric Conduit Benders
- Pneumatic and Solid Rubber Wheels
- Class L Fuses
- Coolant Mixers
- OIL SAFE Drum Workstation QC Upgrade Kits
- CONDOR Leather Gloves, Cowhide, Premium, Full Finger, Wing Thumb, Gray/Red
- ACME ELECTRIC Three Phase Dry Type Distribution Transformers, 480V Delta Primary Volts, 240 Delta /120 Tap Secondary Volts
- ANVIL AS606 Series 3-Hole Corner Angle
- APPROVED VENDOR Strut Clamp
- FERVI Couple Jack Stand
- OSG Round Indexable Milling Inserts
- ALEMITE Air/Water Hoses
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
SIEMENS GNF324R Safety Switch, Non-Fusible, 200 A, Three Phase, 240 Vac, Galvanized Steel, Indoor/Outdoor
€869.06 /unit







