SIEMENS 6EP13343BA10 Dc Power Supply, 176 To 550 VAC/85 To 264 VAC, Single, 24VDC, 240W, 10, Din Rail | CU2RQA 38UZ92
SIEMENS 6EP13343BA10 Dc Power Supply, 176 To 550 VAC/85 To 264 VAC, Single, 24VDC, 240W, 10, Din Rail
Item: CU2RQAModel: 6EP13343BA10Cross Ref: 38UZ92
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item DC Power Supply
Case Material Metal Case
Current - Inrush 35A
Current - Peak 30A
Depth 121 mm
Frequency 50-60 Hz
Housing Material Metal
Input Frequency - Maximuim 63 Hz
Input Frequency - Minimum 47 Hz
Input Voltage 120-500V AC
Ip Rating IP20
Mfr. Series SITOP Series
Mounting Din Rail
Operating Temperature - Maximum 158°F
Operating Temperature - Minimum -13°F
Output Amps 10A
Output Power - Rated 240 W
Output Voltage 24V DC
Output Voltage - Maximum 28.8V DC
Output Voltage - Minimum 24V DC
Output Voltage - Nominal 24V DC
Overall Depth 4.76"
Overall Height 4.92"
Overall Width 2 19/25"
Peak Amps 30A
Phase Single
Power Rating 240 W