SCIENTIFIC CUTTING TOOLS TM495-10EXJ SCIENTIFIC CUTTING TOOLS TM495-10EXJ | CX3LCH
Item: CX3LCHModel: TM495-10EXJCross Ref: 104055
In Stock
Get it by Friday, May 22
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item Thread Mill
Cutting Dia. 0.495"
Cutting Length 1.037"
Finish Uncoated
Length 0.046"
Material Solid Carbide
Number Of Flutes 6
Overall Length 3 1/2"
Product Type Straight Flute Thread Mill
Radius 0.017"