SCIENTIFIC CUTTING TOOLS HB3001750 216390 Helical Boring Bar, Carbide, 0.3 x 1-3/4 x 5/16 Shank Dia
1.75"
0.3"
Get it by Monday, May 25
Product Specifications:
| Item | Solid Boring Bar |
| Finish | Uncoated |
| Material | Solid Carbide |
| Max. Bore Depth | 1 3/4" |
| Min. Bore Dia. | 0.3" |
| Overall Length | 3" |
| Product Type | Helical Boring Bar |
| Shank Dia. | 0.312" |