SCHNEIDER ELECTRIC TM221C40R Controller 24VDC/240VAC Relay 5.12 Inch Depth | AH4UZJ 35LX37
SCHNEIDER ELECTRIC TM221C40R Controller 24VDC/240VAC Relay 5.12 Inch Depth
Item: AH4UZJModel: TM221C40RCross Ref: 35LX37
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Controller
Ac Voltage Rating 100-240V AC
Clock Included Clock Included
Communication Protocol Modbus Ascii, Modbus Rtu, Somachine Network
Communication Protocol Method Usb
Current 2A
Depth 5 3/25"
Discrete I/o Number 40
Discrete Input Voltage 24V
Discrete Output Current 2A
Discrete Output Type Relay No
Display Qty 1
Display Type LED
Features Ethernet Port, Run/Stop Switch And Cartridge Extension, Serial Line Ports
Height 4 6/25"
Immunity To Microbreaks 10 ms
Input Circuit Current - Maximum 7 mA
Input Circuit Voltage - Maximum 24V
Inrush Current 40A
Lsb Value 10 mV
Maximum Current Per Output Common 7A
Memory Capacity 2 Gb
Mounting Style DIN Rail
Number And Type Of Inputs (24) Discrete
Number And Type Of Outputs 16 Relay
Number Of Inputs 16
Number Of Outputs 16
Output Circuit Current - Maximum 2A
Output Circuit Voltage - Maximum 125V DC/250V AC
Output Circuit Voltage - Minimum 5V AC/DC
Output Type Relay
Overall Depth 2.76"
Overall Height 3.54"
Overall Width 6.3"