SCHNEIDER ELECTRIC TM221CE24T Logic Controller 0.5A 10 Outputs 24VDC | AH6HLQ 35ZV70
SCHNEIDER ELECTRIC TM221CE24T Logic Controller 0.5A 10 Outputs 24VDC
Item: AH6HLQModel: TM221CE24TCross Ref: 35ZV70
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Logic Controller
Ac Voltage Rating 24V AC
Amps 0.5A
Clock Included Clock Included
Communication Protocol Modbus Ascii, Modbus Rtu, Somachine Network
Communication Protocol Method Ethernet, Usb
Current 500 mA
Dc Voltage Rating 24V DC
Depth 3"
Display Qty 1
Display Type LED
Features Somachine Basic Programming
Height 4.17"
Input Circuit Current - Maximum 7 mA
Input Circuit Voltage - Maximum 24V
Input Voltage 24V DC
Memory 256 kb
Memory Capacity 2 Gb
Mounting Style DIN Rail
No. And Type Of Outputs 10 Transistor
Number And Type Of Inputs (14) Discrete, (2) Analog
Number Of Counters 4
Number Of Inputs 14
Number Of Outputs 10
Number Of Slots 2
Output Circuit Current - Maximum 0.5A
Output Circuit Voltage - Maximum 24V DC
Output Type Relay
Overall Depth 2.76"
Overall Height 3.54"
Overall Width 4.33"
Product Datasheet schneider-electric-tm221ce24t.pdf
Product Type Programmable Logic Controller
Series TM Series
Slots 2
Supply Voltage Rating 24V AC/DC
Width 4.33"