SCHNEIDER ELECTRIC LTMR100MFM Motor Manager Modbus 100-240VAC 5-100A | AJ2JUH 6VLW8
SCHNEIDER ELECTRIC LTMR100MFM Motor Manager Modbus 100-240VAC 5-100A
Item: AJ2JUHModel: LTMR100MFMCross Ref: 6VLW8
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Motor Management System
Amps 5-100A
Communication Port Protocol Modbus
Communication Protocol Modbus
Compatible With Series Tesys T
Connection Pitch 5.08 mm
Control Voltage 100-240V AC
Depth 4.82"
For Use With Short Circuit Protection And A Contactor
Height 2 2/5"
Interface Modbus
Logic Input No. 6
Maximum Current Rating 100A
Maximum Current Value Monitored 100A
Maximum Operating Frequency 2 Hz
Minimum Current Value Monitored 5A
Number Of Contacts Included 5
Number Of Normally Closed Contacts 1
Number Of Normally Open Contacts 4
Operating Voltage 690V AC
Overall Depth 4.82"
Overall Height 2 2/5"
Overall Width 3.58"
Product Datasheet schneider-electric-ltmr100mfm.pdf
Product Type Motor Controller
Web Services Web Server
Width 3.58"
Shipping Info:
Ship weight (kg) 0.52
Ship height (cm)6.1
Ship length (cm)12.24
Ship width (cm)9.09
Country of OriginCN
Product Details:
    • Operating Voltage : 690VAC
    • Control Voltage : 100 to 240VAC