MARTIN SPROCKET CSD16051H50 Drum Pulley, Standard, 16 Inch O.D., 5 Inch Max Bore, 51 Inch Face Width, Steel
Get it by Tuesday, Apr 14
€1,638.94 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Drum Pulley |
| Bushing Type | M-HE50 |
| Face Width | 51" |
| Material | Steel |
| Outside Dia. | 16" |
| Outside Diameter | 16" |
| Profile | Crown Face |
| Shaft Dia. | 5" |
| Type | Standard Duty |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 141.3 |
| Ship height (cm) | 129.54 |
| Ship length (cm) | 40.64 |
| Ship width (cm) | 40.64 |
| Country of Origin | US |
Product Variants
| Model | Outside Dia. | Face Width | Material | Type | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| CSD20051H50 | 20" | 51" | Steel | Standard Duty | €1,889.31 | |
| CSD20026H50 | 20" | 26" | Steel | Standard Duty | €1,350.70 | |
| CSD20063H50 | 20" | 63" | Steel | Standard Duty | €2,460.45 | |
| CSD24066H50 | 24" | 66" | Steel | Standard Duty | €3,473.67 | |
| CSD20060H50 | 20" | 60" | Steel | Standard Duty | €2,000.95 | |
| CSD24032H50 | 24" | 32" | Steel | Standard Duty | €1,895.61 | |
| CSD18044H50 | 18" | 44" | Steel | Standard Duty | €1,594.75 |
Explore Products
- ICS 544115 Carburetor Mounting Screw
- KLEIN TOOLS 631M 65214-1 Magnetic Nut Driver Set, 3 Inch Shank, 7 Piece
- APPROVED VENDOR 2KRE5 Worktable Caster Kit
- DORMONT 60-6161-12 0241201 Flexible Gas Connector, 1-1/4 Inch Nominal Size, 304 Stainless Steel
- BOSTON GEAR XKK-105-K1-K4-3.5-22-SS
- GATES 213-92215 HOSE ASSEMBLY
Explore More
- KEYSHAFT
- Welding Cylinder Carts
- Table Saws
- Weld Cleaning System Accessories
- Bonding and Grounding Wire Accessories
- Class H Fuses
- CONDOR Electrical Gloves Protector, White, Shirred Slip-On Cuff
- WHIZARD SKC Cut Resistant Sleeves
- ACME ELECTRIC WI075 Series Medium Voltage Transformers, 3 Phase, 60Hz, 2.5kV & 5kV Class
- ANVIL 1122 Series Couplings, Right/Left, Galvanized
- BRADY Blank Labels
- VULCAN HART Grid
- MANITOWOC Bins
- QUANTUM STORAGE SYSTEMS 63 Inch Galvanised Solid Shelving Add On Units, 4 Shelves
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
MARTIN SPROCKET CSD16051H50 Drum Pulley, Standard, 16 Inch O.D., 5 Inch Max Bore, 51 Inch Face Width, Steel
€1,638.94 /unit
