SCHNEIDER ELECTRIC LC2D40AKUE Iec Magnetic Contactor, 100 To 250 VAC/Dc Coil Volts, 1No/1Nc | CU2BML 482Z71
SCHNEIDER ELECTRIC LC2D40AKUE Iec Magnetic Contactor, 100 To 250 VAC/Dc Coil Volts, 1No/1Nc
Item: CU2BMLModel: LC2D40AKUECross Ref: 482Z71
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Auxiliary Contacts Included 1NO/1NC
Coil Volts 100-250V AC/DC
Contactor Style IEC
Depth 4 18/25"
Electrical Operating Durability 2000000, 700000
Frequency 50/60 Hz
Full Load Amps-inductive 40A
Full Load Amps-resistive 60A
Full Load Current - Resistive 60A
Height 4 4/5"
Horsepower @ Single Phase - 240v Ac 5 hp
Horsepower @ Three Phase (600 Vac) 30 hp
Horsepower @ Three Phase - 208v Ac 10 hp
Horsepower @ Three Phase - 480v Ac 30 hp
Hp @ 1 Phase - 120v 3 hp
Hp @ 1 Phase - 240v 5 hp
Hp @ 3 Phase - 208v 10 hp
Hp @ 3 Phase - 240v 10 hp
Hp @ 3 Phase - 480v 30 hp
Hp @ 3 Phase - 575v 30 hp
Maximum Operating Temperature 140°F
Maximum Voltage Rating 690V AC
Mechanical Operating Durability 6000000
Minimum Operating Temperature -40°F
Nema Enclosure Material Not Applicable
Nominal Coil Voltage @ 60hz 120/240V AC
Number Of Poles 3
Overall Depth 4.72"
Overall Height 4 4/5"
Overall Width 4.69"
Product Datasheet schneider-electric-lc2d40akue.pdf
Width 4.69"