SCHNEIDER ELECTRIC LC2D25BNE Iec Magnetic Contactor, 24 To 60 VAC/Dc Coil Volts, 1No/1Nc | CU2BNV 482Z59
SCHNEIDER ELECTRIC LC2D25BNE Iec Magnetic Contactor, 24 To 60 VAC/Dc Coil Volts, 1No/1Nc
Item: CU2BNVModel: LC2D25BNECross Ref: 482Z59
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Auxiliary Contacts Included 1NO/1NC
Coil Volts 24-60V AC/DC
Contactor Style IEC
Depth 3.62"
Electrical Operating Durability 2000000, 900000
Frequency 50/60 Hz
Full Load Amps-inductive 25A
Full Load Amps-resistive 40A
Full Load Current - Resistive 40A
Height 3.35"
Horsepower @ Single Phase - 240v Ac 3 hp
Horsepower @ Three Phase (600 Vac) 20 hp
Horsepower @ Three Phase - 480v Ac 15 hp
Hp @ 1 Phase - 120v 2 hp
Hp @ 1 Phase - 240v 3 hp
Hp @ 3 Phase - 208v 7 1/2 hp
Hp @ 3 Phase - 240v 7 1/2 hp
Hp @ 3 Phase - 480v 15 hp
Hp @ 3 Phase - 575v 20 hp
Maximum Operating Temperature 140°F
Maximum Voltage Rating 690V AC
Mechanical Operating Durability 15000000
Minimum Operating Temperature -40°F
Nema Enclosure Material Not Applicable
Nominal Coil Voltage @ 60hz 24/48V AC
Number Of Poles 3
Overall Depth 3.62"
Overall Height 3.35"
Overall Width 3.54"
Product Datasheet schneider-electric-lc2d25bne.pdf
Width 3.54"