SCHNEIDER ELECTRIC LC1D40ABNE Iec Magnetic Contactor, 24 To 60 VAC/Dc Coil Volts, 1No/1Nc | CU2BNY 482Z39
SCHNEIDER ELECTRIC LC1D40ABNE Iec Magnetic Contactor, 24 To 60 VAC/Dc Coil Volts, 1No/1Nc
Item: CU2BNYModel: LC1D40ABNECross Ref: 482Z39
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item IEC Magnetic Contactor
Application Motor Control, Resistive Load
Aux. Contact Configuration 1NO/1NC
Auxiliary Contacts Included 1NO/1NC
Coil Volts 24-60V AC/DC
Contactor Style IEC
Depth 4 18/25"
Electrical Operating Durability 2000000, 700000
Embedded Surge Suppressor No
Enclosure Nema Rating No Enclosure
Features Built-In Bi-Directional Peak Limiting
Frequency 50/60 Hz
Full Load Amps-inductive 40A
Full Load Amps-resistive 60A
Full Load Current - Resistive 60A
Height 4 4/5"
Hold Va 1 VA
Horsepower @ Single Phase - 240v Ac 5 hp
Horsepower @ Three Phase (600 Vac) 30 hp
Horsepower @ Three Phase - 208v Ac 10 hp
Horsepower @ Three Phase - 480v Ac 30 hp
Hp @ 1 Phase - 120v 3 hp
Hp @ 1 Phase - 240v 5 hp
Hp @ 3 Phase - 208v 10 hp
Hp @ 3 Phase - 240v 10 hp
Hp @ 3 Phase - 480v 30 hp
Hp @ 3 Phase - 575v 30 hp
Impulse Withstand Voltage 6 kV
Includes Everlink Power Connections
Includes Auxiliary Contacts Yes
Includes Protective Cover Yes
Inrush Va 15 VA
Integrated Surge Suppression No
Ip Rating IP20
Main Power Pole Contact Form 3NO
Maximum Operating Temperature 140°F
Maximum Voltage Rating 690V AC
Mechanical Operating Durability 6000000
Minimum Operating Temperature -40°F
Mounts On Plate, Rail
Nominal Coil Voltage @ 60hz 24/48V AC
Non-overlap Time 1.5 ms
Number Of Auxillary Contacts 2
Number Of Normally Open Main Contacts 3
Number Of Poles 3
Overall Depth 4.72"
Overall Height 4 4/5"
Overall Width 2.17"
Phase Three
Product Datasheet schneider-electric-lc1d40abne.pdf
Rated Insulation Volts 690V
Resistance Properties Fire Resistant, Insulation Resistant
Reversible No
Reversing Capability Non-reversing
Series Tesys Deca
Terminal Connection Type Screw Clamp Terminals
Watts Loss 0.7 W
Width 2.17"