SCHNEIDER ELECTRIC LC1D50AT7 Contactor IEC 480VAC 3P 50A | AG7DUX 5NHD3
SCHNEIDER ELECTRIC LC1D50AT7 Contactor IEC 480VAC 3P 50A
Item: AG7DUXModel: LC1D50AT7Cross Ref: 5NHD3
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Auxiliary Contacts Included 1NO/1NC
Coil Volts 480V AC
Contactor Style IEC
Contactor Type IEC
Depth 4 18/25" , 4.61"
Electrical Operating Durability 1100000, 1450000
Embedded Surge Suppressor No
Enclosure Nema Rating No Enclosure
Enclosure Type Open
Features Without Built-In Suppressor Module
Frequency 50/60 Hz
Full Load Amps-inductive 50A
Full Load Amps-resistive 80A
Full Load Current - Resistive 80A
Height 2.17" , 4 4/5"
Hold Va 13 VA
Horsepower @ Three Phase (600 Vac) 40 hp
Hp @ Single Phase - 240v Ac 7 1/2 hp
Impulse Withstand Voltage 6 kV
Includes Protective Cover Yes
Inrush Va 140 VA
Integrated Surge Suppression No
Maximum Operating Temperature 140°F
Maximum Voltage Rating 690V AC
Mechanical Operating Durability 6000000
Minimum Operating Temperature -40°F
Mounts On Plate, Rail
Nominal Coil Voltage @ 60hz 480V AC
Number Of Poles 3
Overall Depth 4.72"
Overall Height 4 4/5"
Overall Width 2.17"
Phase Three
Product Datasheet schneider-electric-lc1d50at7.pdf
Width 2.17"