SCHNEIDER ELECTRIC LC1D50AB7 Contactor IEC 24VAC 3P 50A | AG7DUT 5NHC9
SCHNEIDER ELECTRIC LC1D50AB7 Contactor IEC 24VAC 3P 50A
Item: AG7DUTModel: LC1D50AB7Cross Ref: 5NHC9
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Contactor
Action Type Non Reversing
Application Motor Control, Resistive Load
Auxiliary Contacts Included 1NO/1NC
Coil Volts 24V AC
Contactor Style IEC
Contactor Type IEC
Depth 4 18/25" , 4.61"
Electrical Operating Durability 1100000, 1450000
Embedded Surge Suppressor No
Enclosure Nema Rating No Enclosure
Enclosure Type Open
Features Without Built-In Suppressor Module
Frequency 50/60 Hz
Full Load Amps-inductive 50A
Full Load Amps-resistive 80A
Full Load Current - Resistive 80A
Height 2.17" , 4 4/5"
Horsepower @ Three Phase (600 Vac) 40 hp
Horsepower @ Three Phase - 208v Ac 15 hp
Horsepower @ Three Phase - 480v Ac 40 hp
Hp @ 1 Phase - 120v 3 hp
Hp @ 1 Phase - 230v 7 1/2 hp
Hp @ 1 Phase - 240v 7 1/2 hp
Hp @ 3 Phase - 208v 15 hp
Hp @ 3 Phase - 240v 15 hp
Hp @ 3 Phase - 480v 40 hp
Hp @ 3 Phase - 575v 40 hp
Hp @ Single Phase - 240v Ac 7 1/2 hp
Impulse Withstand Voltage 6 kV
Includes Everlink Power Connections
Includes Auxiliary Contacts Yes
Includes Protective Cover Yes
Integrated Surge Suppression No
Ip Rating IP20
Main Power Pole Contact Form 3NO
Maximum Operating Temperature 140°F
Maximum Voltage Rating 690V AC
Mechanical Operating Durability 6000000
Minimum Operating Temperature -40°F
Mounts On Plate, Rail
Nominal Coil Voltage @ 60hz 24V AC
Non-overlap Time 1.5 ms
Number Of Auxillary Contacts 2
Number Of Normally Open Main Contacts 3
Number Of Poles 3
Overall Depth 4.72"
Overall Height 4 4/5"
Overall Width 2.17"
Phase Three
Product Datasheet schneider-electric-lc1d50ab7.pdf
Product Or Component Type Contactor
Protective Cover With
Resistance Properties Fire Resistant, Insulation Resistant
Reversible No
Reversing Capability Non-reversing
Series Tesys Deca
Terminal Connection Type Screw Clamp Terminals
Width 2.17"