SCHNEIDER ELECTRIC LC1D40AT7 Contactor IEC 480VAC 3P 40A | AG7DUQ 5NHC7
SCHNEIDER ELECTRIC LC1D40AT7 Contactor IEC 480VAC 3P 40A
Item: AG7DUQModel: LC1D40AT7Cross Ref: 5NHC7
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Contactor
Action Type Non Reversing
Application Motor Control, Resistive Load
Auxiliary Contacts Included 1NO/1NC
Coil Volts 480V AC
Contactor Style IEC
Contactor Type IEC
Depth 4 18/25" , 4.61"
Electrical Operating Durability 1400000, 1500000
Embedded Surge Suppressor No
Enclosure Nema Rating No Enclosure
Enclosure Type Open
Features Without Built-In Suppressor Module
Frequency 50/60 Hz
Full Load Amps-inductive 40A
Full Load Amps-resistive 60A
Full Load Current - Resistive 60A
Height 2.17" , 4 4/5"
Hold Va 13 VA
Horsepower @ Single Phase - 240v Ac 5 hp
Horsepower @ Three Phase (600 Vac) 30 hp
Hp @ 1 Phase - 120v 3 hp
Hp @ 1 Phase - 230v 5 hp
Hp @ 1 Phase - 240v 5 hp
Hp @ 3 Phase - 208v 10 hp
Hp @ 3 Phase - 230v 10 hp
Hp @ 3 Phase - 575v 30 hp
Impulse Withstand Voltage 6 kV
Includes Protective Cover Yes
Inrush Va 140 VA
Maximum Operating Temperature 140°F
Maximum Voltage Rating 690V AC
Mounts On Plate, Rail
Nominal Coil Voltage @ 60hz 480V AC
Number Of Poles 3
Overall Depth 4.72"
Overall Height 4 4/5"
Overall Width 2.17"
Phase Three
Product Datasheet schneider-electric-lc1d40at7.pdf
Width 2.17"