SCHNEIDER ELECTRIC LC1D32BD Contactor Iec 24vdc 3p 32a | AF9HYX 2MMT4
SCHNEIDER ELECTRIC LC1D32BD Contactor Iec 24vdc 3p 32a
Item: AF9HYXModel: LC1D32BDCross Ref: 2MMT4
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Contactor
Action Type Non Reversing
Auxiliary Contacts Included 1NO/1NC
Coil Voltage 24V DC
Contactor Style IEC
Contactor Type IEC
Depth 3.62"
Electrical Operating Durability 1400000, 1650000
Enclosure Type Open
Full Load Current - Resistive 50A
Height 1.77"
Horsepower @ Single Phase - 240v Ac 5 hp
Horsepower @ Three Phase - 600v Ac 30 hp
Hp @ 1 Phase - 120v 2 hp
Hp @ 3 Phase - 208v 10 hp
Hp @ 3 Phase - 230v 10 hp
Hp @ 3 Phase - 240v 10 hp
Hp @ 3 Phase - 480v 20 hp
Hp @ 3 Phase - 575v 30 hp
Hp @ Three Phase - 208v Ac 7 1/2 hp
Hz 50/60 Hz
Includes Auxiliary Contacts Yes
Inductive Full Load Amps 32A
Integrated Surge Suppression Yes
Ip Rating IP20
Main Power Pole Contact Form 3NO
Maximum Operating Temperature 140°F
Maximum Voltage Rating 690V AC
Mechanical Operating Durability 30000000
Minimum Operating Temperature -40°F
Nema Enclosure Rating No Enclosure
Nominal Coil Voltage @ 60hz 24V DC
Number Of Poles 3
Overall Depth 3.98"
Overall Height 3.35"
Overall Width 1.77"
Phase Three
Product Datasheet schneider-electric-lc1d32bd.pdf
Resistive Full Load Amps 50A